• Odbierz prezent
Przebieg Brexit referendum krok po kroku
Z artykułu dowiesz się:

- jak będzie wyglądał dzisiejszy przebieg referendum

Dziś o godzinie 08:00 czasu polskiego zostały otwarte lokale do głosowania, w których to Brytyjczycy mają zaznaczyć jedną z dwóch możliwych odpowiedzi. Pytanie brzmi: czy Wielka Brytania ma pozostać członkiem Unii Europejskiej, czy też powinna opuścić Unię Europejską. Odpowiedzi do wyboru to: pozostać członkiem Unii Europejskiej oraz opuścić Unię Europejską.

 

Uprawnionych do głosowania jest około 46,5 mln Brytyjczyków, a ostatnie sondaże wskazują, że przewagę mieli ci, którzy są zwolennikami UE. Ankieta YouGov/Times pokazała, że 51 proc. jest za pozostaniem, a 49 proc. za opuszczeniem. Natomiast sondaż ComRes wskazał na 48 proc. za UE i 41 proc. przeciwko. Reszta niezdecydowana.

 

W trakcie głosowania, które potrwa do godziny 23:00 czasu polskiego, zakazane jest publikowanie jakichkolwiek sondaży exit poll. Dopiero po zamknięciu lokali YouGov oraz Sky News mają opublikować pierwsze wyniki.

 

Niemniej jednak z rynkowych informacji wynika, że branża funduszy hedgingowych będzie prywatnie zbierać dane w formie exit poll, aby mieć informację na własny użytek jeszcze przed wydostaniem się jej do opinii publicznej po godzinie 23:00.

 

Stąd też już w ciągu dnia będą mogli oni podejmować decyzje inwestycyjny na podstawie zebranych przez siebie danych odnośnie wyniku referendum.

Około godziny 05:00 w piątek powinny być już znane wyniki z większości okręgów, a stacja BBC przewiduje, że już wtedy będzie mogła oszacować finalny rezultat. Wyniki z ostatnich okręgów mają napłynąć o godzinie 08:00 w piątek. Po tej godzinie można oczekiwać opublikowania ostatecznego rezultatu referendum.

 

Jak wyniki mogą wpłynąć na indeksy giełdowe już od piątkowego otwarcia? Zdaniem UBS, jeśli UK pozostanie w UE, to indeks Euro Stoxx 50 może wzrosnąć o 15 proc. W przypadku odwrotnym spadek mógłby sięgnąć ponad 20 proc. FTSE 100 w optymistycznym dla UE scenariuszu miałby wzrosnąć o około 7 proc., a w scenariuszu przeciwnym spadek miałby niemalże sięgnąć 20 proc. Zakładana przez UBS reakcja na S&P500 zakłada zwyżkę o około 3 proc. i spadek o niecałe 10 proc., gdyby miało dość do Brexitu.

 


Daniel Kostecki

Główny Analityk Conotoxia Ltd. Absolwent ekonomii na Uniwersytecie Szczecińskim. Z rynkami finansowymi związany prywatnie od 2007 roku, a zawodowo od 2010. Laureat statuetki FxCuffs w kategorii Blog Roku oraz Osobowość Roku. Autor niezliczonej ilości komentarzy i analiz dotyczących sytuacji na rynkach finansowych oraz gość ogólnopolskich stacji telewizyjnych, prasy oraz radia.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk