• Odbierz prezent
Prywatność w świecie kryptowalut

Zapewnienie prywatności w świecie kryptowalut jest jednym z kluczowych aspektów nad którym pracują programiści. Ani firmy ani indywidualne osoby pomimo umieszczania informacji na publicznych blockchainach, nie chcą by były one dostępne dla rządu, rodziny, przyjaciół czy konkurencji.

W poniższym artykule opiszę trzy główne obszary w jakich rozwijana jest prywatność oraz podam przykłady konkretnych projektów zajmujących się tymi zagadnieniami.

 

Rozwiązanie prywatności w Bitcoinie

Na początku Bitcoin tworzony był jako anonimowa kryptowaluta, która zapewniała prywatność tak długo aż konkretna osoba nie została połączona z danym portfelem. Niestety wraz z biegem czasu pojawiły się firmy wykorzystujące otwartość blockchainu bitcoina co pozwoliło im na śledzenie posiadaczy portfeli, a następnie ich identyfikację za pomocą adresów IP.

Obecnie głównym celem takich analiz jest wykrywanie prób prania brudnych pieniędzy oraz potwierdzanie ich pochodzenia.

Wraz z zanikiem prywatności bitcoinowych transakcji, zaczęły powstawać serwisy korzystające z metody CoinJoin. Jej twórca Gregory Maxwell opisał ją następująco: "Jeśli chcesz dokonać płatności, znajdź kogoś innego kto również będzie chciał jej dokonać, a następnie wyślijcie ją razem." Inaczej mówiąc powstaje tak zwany mixer, który miesza nasze monety z monetami innych użytkowników, uniemożliwiając identyfikację prawdziwego nadawcy. Serwisy te w przeszłości były bardzo często używane przy płatnościach za nielegalne towary jednakże po czasie okazało się, iż wciąż istnieje możliwość namierzenia osób biorących udział w takich transakcjach. Główną przyczyną była mała ilość użytkowników wysyłających bitcoiny w tym samym czasie. Obecnie pomimo wielu usprawnień wciąż nie ma pełnej gwarancji, iż nasza tożsamość nie zostanie odkryta.

Jedym z bardzo ciekawych projektów, zajmujących się prywatnością jest Grin, który w założeniu ma być pobocznym łańcuchem bloków do blockchainu Bitcoina obsługującym całkowicie prywatne transakcje. W takim przypadku nie będziemy w stanie stwierdzić kto, komu i ile wysłał bitcoinów. Jedyne co będziemy mogli sprawdzić to różnicę pomiędzy outputami, a inputami która powinna wynosić zero co oznacza poprawne wykonanie transakcji. 

Projekt ten wzbudza wiele emocji nie tylko ze względu na nowe możliwości jakie może nadać bitcoinowi, ale również na ich podobieństwa. Pomysłodawca Grina jest nieznany. Zespół deweloperów nie posiada lidera, kopanie monet Grin odbywać się będzie metodą PoW. Nie jest organizowane również żadne ICO. Jedyną znaczącą różnicą jest to, iż ilość grin coinów będzie nieograniczona.

Obecnie sieć jest w fazie trzeciego testnetu, a planowana data wydania pełnej wersji to początek roku 2019.

 

Artykuł jest dostępny dla czytelników magazynu FXMAG.

Chcesz uzyskać dostęp do artykułu?


Damian Dzienio

Pasjonat nowych technologii. Prowadzi szkolenia z podstaw wiedzy o kryptowalutach oraz na tematy związane z inwestowaniem w ICO. Autor artykułów w serwisie bithub.pl

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk