• Odbierz prezent
Protokół RBA osłabia dolara australijskiego AUD. Kurs w dół! Kuroda osłabia jena japońskiego JPY

Opublikowany dziś w nocy protokół z posiedzenia banku centralnego Australii, na którym pozostawiono główną stopę procentową na rekordowo niskim poziomie 1,5 proc. przez 30 miesiąc z rzędu, wpisuje się we wcześniejszą retorykę RBA. Szef Banku Australii wskazywał już na przejście z lekko jastrzębiego nastawienia do neutralnego, co również zostało w protokole podkreślone.

RBA bierze pod uwagę ryzyka związane z pogorszeniem sytuacji na rynku nieruchomości oraz słabnącej konsumpcji. Oczekuje się, że wpływ ostatniego spadku cen nieruchomości na gospodarkę Australii pozostanie relatywnie niewielki. Jednakże jeśli ceny spadną jeszcze bardziej, konsumpcja może być słabsza od prognoz, co poskutkuje niższym wzrostem PKB, wyższym bezrobociem i niższą od prognoz inflacją - podane w protokole.

Widać zatem jasno, gdzie leżą obawy RBA i na tę chwilę Bank wyraża się w tonie bardziej pesymistycznym niż optymistycznym odnośnie rozwoju sytuacji. W konsekwencji dolar australijski stracił dziś w nocy na wartości i optymizm dotyczący kontynuacji rozmów handlowych na linii USA-Chiny w tym momencie nie pomaga.

Dziś w nocy miało miejsce wystąpienia szefa Banku Japonii w tamtejszym parlamencie. Haruhiko Kuroda powiedział, że bank centralny może rozważyć dalsze kroki w luzowaniu polityki monetarnej, jeśli będzie to konieczne. Dodatkowo stymulus zostałby wdrożony w momencie, gdyby kurs jena wpłyną negatywnie na japońską gospodarkę oraz na poziom cen. Innymi słowy, gdyby jen zdecydowanie się umocnił. Słaba japońska waluta jest pożądana przez tamtejszą gospodarkę, ponieważ taka pomaga osiągnąć wyższe zyski z eksportu oraz może podnieść inflację.

Na dziś zaplanowana jest kontynuacja rozmów handlowych w Waszyngtonie, co może być wydarzeniem dnia. Warto również zwrócić uwagę na dane dotyczące rynku pracy w Wielkiej Brytanii, które zostaną opublikowane o godzinie 10:30.

Nota prawna


Daniel Kostecki

Główny Analityk Conotoxia Ltd. Absolwent ekonomii na Uniwersytecie Szczecińskim. Z rynkami finansowymi związany prywatnie od 2007 roku, a zawodowo od 2010. Laureat statuetki FxCuffs w kategorii Blog Roku oraz Osobowość Roku. Autor niezliczonej ilości komentarzy i analiz dotyczących sytuacji na rynkach finansowych oraz gość ogólnopolskich stacji telewizyjnych, prasy oraz radia.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk