Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,31+0,03%
USD / PLN4,00+0,15%
CHF / PLN4,43+0,04%
GBP / PLN5,05+0,13%
EUR / USD1,08-0,11%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,60+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 234,24+0,06%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Prosto z rynku: RPP przerwała trwający rok cykl systematycznych podwyżek stóp procentowych

Millennium analizy i komentarze | 10:11 06 październik 2022
Prosto z rynku: RPP przerwała trwający rok cykl systematycznych podwyżek stóp procentowych | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Rada Polityki Pieniężnej na dzisiejszym posiedzeniu utrzymała stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego. Kształtują się one zatem na poziomach:

  • stopa referencyjna 6,75% w skali rocznej;
  • stopa lombardowa 7,25% w skali rocznej;
  • stopa depozytowa 6,25% w skali rocznej;
  • stopa redyskonta weksli 6,80% w skali rocznej;
  • stopa dyskontowa weksli 6,85% w skali rocznej.

Decyzja ta okazała się niespodzianką. Zarówno nasze oczekiwania, jak i konsensus prognoz wskazywały na podwyżkę o 0,25 pkt proc., a szybki odczyt inflacji za wrzesień nasilił oczekiwania na nawet silniejszą podwyżkę oprocentowania. Stabilizacja ma miejsce równo rok od rozpoczęcia cyklu podwyżek stóp procentowych w październiku minionego roku.

Prosto z rynku: RPP przerwała trwający rok cykl systematycznych podwyżek stóp procentowych - 1

Prosto z rynku: RPP przerwała trwający rok cykl systematycznych podwyżek stóp procentowych - 1

Najważniejszą zmianą w komunikacie po decyzji jest brak wcześniejszego sformułowania, że „utrzymuje się ryzyko kształtowania się inflacji powyżej celu inflacyjnego NBP w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej. Rada obecnie zaznacza, że „dotychczasowe istotne zacieśnienie polityki pieniężnej NBP oraz spodziewane obniżenie się dynamiki aktywności gospodarczej, w tym na skutek szoków zewnętrznych, przyczynią się do ograniczenia dynamiki popytu w polskiej gospodarce, co będzie sprzyjać obniżaniu się inflacji w Polsce w kierunku celu inflacyjnego NBP. Jednocześnie ze względu na skalę i trwałość odziaływania obecnych szoków, które pozostają poza wpływem krajowej polityki pieniężnej, powrót inflacji w kierunku celu inflacyjnego NBP będzie następował stopniowo”. W naszej ocenie ten fragment komunikatu jasno nie precyzuje, czy w ocenie Rady inflacja powróci do celu inflacyjnego w średnim okresie i dopiero listopadowa projekcja inflacji zweryfikuje te tezę. Jest to zgodne z komunikacją niektórych członków RPP, według której coraz większy nacisk przywiązywany jest do obaw o skalę spowolnienia gospodarczego i korekty na rynku pracy niż do zdławienia inflacji, której przyczyny w części nie zależą od decyzji tego gremium. Jednocześnie Rada nie pisze explicite, czy jest to koniec tego cyklu podwyżek stóp procentowych i zaznacza, że „dalsze decyzje będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej, w tym od wpływu agresji zbrojnej Rosji na Ukrainę na polską gospodarkę”.

Reklama

 

 

W naszej ocenie dzisiejsza decyzja nie musi oznaczać zakończenia cyklu podwyżek stóp procentowych, a tylko przerwę w celu oceny skutków dotychczasowych działań. Przypomnijmy, że dotychczas RPP podniosła stopy procentowe o 6,65 pkt. proc. Wypowiedzi części członków RPP sygnalizowały zmniejszającą się przestrzeń do dalszych zwyżek stóp, choć uporczywość inflacji może wymusić dalsze korekty stóp procentowych w nadchodzących miesiącach. RPP sygnalizuje, iż kolejne decyzję o stopach procentowych będą uzależnione od napływających danych. Po tak znacznej skali zacieśnienia polityki pieniężnej przerwa w podwyżkach wydaje się uzasadniona, niemniej zaskakujące jest jednak, iż zrobiona jest ona w momencie, kiedy inflacja bazowa wciąż rośnie, osiągając nowe historycznie wysokie poziomy, dane o aktywności ekonomicznej (indeks PMI) nieco poprawiły się, złoty pozostaje słaby, a oczekiwania inflacyjne gospodarstw domowych utrzymują się na wysokim poziomie. W naszej ocenie uzasadnione są obawy, iż obecny poziom stóp procentowych NBP może okazać się niewystarczający do sprowadzenia inflacji do celu NBP. Szczególnie, że polityka fiskalna, a także inne działania rządu (np. wakacje kredytowe) neutralizują częściowo antyinflacyjne skutki działań banku centralnego. Ważna z punktu widzenia kolejnych decyzji RPP może być jutrzejsza konferencja prezesa NBP, niemniej w naszej ocenie prawdopodobne jest wstrzymanie się RPP z kolejnymi podwyżkami do końca tego roku. Wysokie ryzyko wzrostu inflacji na początku 2023 r., przy utrzymaniu słabego złotego i utrzymanie stymulacji fiskalnej może natomiast wymusić korektę w górę stóp procentowych w 1Q 2023. Materializuje się więc ryzyko, na które wskazywaliśmy we wcześniejszych komentarzach, iż inflacja utrzyma się na podwyższonych poziomach przez dłużej, przez co oddala się perspektywa obniżek oprocentowania. Taki scenariusz wycenia też rynek finansowy, co znalazło odzwierciedlenie we wzrośnie rentowności na długim końcu krzywej.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama

Czytaj dalej