• Odbierz prezent
protest kryptowaluty

W przyszły piątek 20 kwietnia pod budynkiem Ministerstwa Finansów odbędzie się protest osób inwestujących w kryptowaluty. Ma on związek z opublikowanym niedawno przez Ministerstwo stanowiskiem w sprawie opodatkowania kryptowalut.

 

„4 kwietnia Ministerstwo Finansów opublikowało informację na temat rozliczania podatków od kryptowalut. Jako środowisko związane z branżą blockchain i krytpowalutami chcemy wspólnie wyrazić nasze niezadowolenie z absurdów rozwiązań zaproponowanych przez Ministerstwo Finansów i chcemy przedstawić proste i rozsądne rozwiązania, które ułatwią nam płacenie podatków w Polsce.” – czytamy w opisie wydarzenia w serwisie Facebook.

 

Organizatorzy wskazują, że wytyczne Ministerstwa dotyczące opodatkowania kryptowalut są krzywdzące dla uczestników tego rynku i mogą znacznie przekroczyć nie tylko osiągnięte na tym rynku zyski, ale również zainwestowane kwoty. Wszystko ze względu na to, że kryptowaluty mają być traktowane jako prawa majątkowe, co oznacza konieczność odprowadzenia podatku PCC, naliczanego od kwoty każdej transakcji. W przypadku osób, które aktywnie obracają swoimi środkami na rynku (dotyczy to zarówno walut tradycyjnych, jak i wymiany kryptowalut na inne waluty wirtualne) wysokość podatku PCC może wielokrotnie przekroczyć kwotę zainwestowanego kapitału, a maksymalna wysokość podatku jest w rzeczywistości nieograniczona. Dodatkowo, taki inwestor będzie musiał złożyć setki, a nawet tysiące deklaracji PCC.

 

Organizatorzy protestu wskazują, że chcą inwestować i odprowadzać podatki w Polsce, ale uważają, że stanowisko MF w sprawie opodatkowania kryptowalut jest krzywdzące.

Protest będzie miał formę happeningu, a organizatorzy zapowiadają szereg atrakcji, w tym konkurs w wypełnianiu deklaracji PCC na czas. Wydarzenie ma odbyć się 20 kwietnia przed budynkiem Ministerstwa Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 w Warszawie. Początek zaplanowany jest na godzinę 13:00.

 

Koalicje na rzecz prostych podatków od kryptowalut tworzą (alfabetycznie):
Szczepan Bentyn (Pracownia Nowych Technologii)
Daria Gaca (CryptoDaria)
Piotr Filipczak (BitCan.pl)
Daniel Jankowski (Instytut Kryptografii)
Tomasz Jaroszek (doradca.tv)
Mateusz Kara - adwokat
Patryk Kempiński (Krypto Raport)
Phil Konieczny
dr Sławomir Mentzen
Piotr Michalak (Instytut Kryptografii)
Jakub Mościcki - (Fundacja Trading Jam)
Bartłomiej Piekarski (btcpolska.com)
Bartek Stempecki
Mateusz Szaton
Arkadusz Szcześniak (Stowarzyszenia SBB)
Marcin Szydłowski (Mike Satoshi)
Jacek Walewski (Polskie Stowarzyszenie Bitcoina)
Marcin Wenus (comparic.pl)
Lukas S. Zgiep (zgiep.com)
Rafał Zaorski - (Trading Jam Session)


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk