• Odbierz prezent
Prosta Spółka Akcyjna staje się faktem - prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację KSH

W piątek 2 sierpnia prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu Spółek Handlowych, której najważniejszym założeniem jest ustanowienie nowego typu spółki - tzw. Prostej Spółki Akcyjnej. Ma ona zwiększyć konkurencyjność młodych polskich firm na rynku europejskim i ułatwić start-upom pozyskiwanie kapitału. Prostą Spółkę Akcyjną będzie można zarejestrować od 1 marca przyszłego roku.

 

Podpisana w piątek przez prezydenta nowelizacja Kodeksu Spółek Handlowych jest elementem rządowego pakietu „100 zmian dla firm”, autorstwa Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. Najważniejszym założeniem zmian jest wprowadzenie długo oczekiwanej, choć nie pozbawionej krytyki, Prostej Spółki Akcyjnej. Jest to pierwszy przypadek wprowadzenia nowego rodzaju spółki do polskiego prawa od ponad dwudziestu lat.

PSA jest kierowana głównie do młodych przedsiębiorców, pozwalając na łatwiejszą, szybszą i tańszą rejestrację spółki, uproszczając procedury i poddając je elektronizacji, a także zwiększając swobodę w określaniu rodzajów akcji i pozwalając na łatwiejsze dysponowanie środkami. Uproszczone zostały również procedury związane z likwidacją Prostej Spółki Akcyjnej.

Nowy typ spółki docelowo ma zapewnić łatwiejszy start i rozwój młodym, innowacyjnym spółkom, które dotychczas nie mogły bezpośrednio konkurować ze swoimi zagranicznymi ze względu na konieczność spełniania wielu wymogów znanych m.in. ze spółek z o.o. Oczywiście, samo założenie PSA będzie możliwe nie tylko przez firmy określające się jako start-upy.

Oprócz tego Andrzej Duda podpisał również nowelizację ustawy o biegłych rewidentach i audytorach, na mocy której dojdzie do przekształcenia dotychczasowego organu nadzoru publicznego - Komisji Nadzoru Audytowego - w niezależną instytucję: Polską Agencję Nadzoru Audytowego

 

Więcej informacji na temat Prostej Spółki Akcyjnej, a także zastrzeżeń co do przyszłych zasad jej funkcjonowania znajdziesz w artykule:

Czytaj także: Nadchodzi Prosta Spółka Akcyjna (PSA). Co musisz o niej wiedzieć?

W czwartek 13 czerwca Sejm przegłosował nowelizację Kodeksu Spółek Handlowych, na mocy której od 1 marca 2020 r. do obrotu prawnego wejdzie nowy typ spółki - długo oczekiwana Prosta Spółka Akcyjna. Ma ona pomóc polskim startupom w gromadzeniu kapitału, zapewnić im wiekszą elastyczność i dać możliwoś.. Czytaj
Nadchodzi Prosta Spółka Akcyjna (PSA). Co musisz o niej wiedzieć?


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk