• Odbierz prezent
Prosta Spółka Akcyjna? Niestety, nie w tym roku...

Jedna z najbardziej oczekiwanych ustaw tego roku zostanie przesunięta na 2021 r. Mowa o nowelizacji Kodeksu Spółek Handlowych, na mocy której miał zostać powołany nowy typ podmiotu - tzw. Prosta Spółka Akcyjna. Nowelizacja miała wejść w życie z dniem 1 marca, jak jednak w środę 8 stycznia poinformowało Ministerstwo Rozwoju, Prosta Spółka Akcyjna zostanie wprowadzona dopiero w przyszłym roku - 1 marca 2021 r.

 

Przesunięcie wprowadzenia Prostej Spółki Handlowej o rok było spowodowane akceptacją poselskich poprawek, które zostały przyjęte we wtorek. W ramach jednej z takich poprawek zdecydowano o odroczeniu wprowadzenia elektronicznego postępowania rejestrowego, co opóźniło wprowadzenie nowelizacji Kodeksu Spółek Handlowych dokładnie o rok.

Nie jest to dobra wiadomość, gdyż wprowadzenie PSA było mocno wyczekiwane przez młode i innowacyjne firmy.

 

Prosta Spółka Akcyjna jest kierowana głównie do młodych przedsiębiorców, pozwalając na łatwiejszą, szybszą i tańszą rejestrację spółki, uproszczając procedury i poddając je elektronizacji, a także zwiększając swobodę w określaniu rodzajów akcji i pozwalając na łatwiejsze dysponowanie środkami. Uproszczone zostały również procedury związane z likwidacją Prostej Spółki Akcyjnej.

Nowy typ spółki docelowo ma zapewnić łatwiejszy start i rozwój młodym, innowacyjnym spółkom, które dotychczas nie mogły bezpośrednio konkurować ze swoimi zagranicznymi ze względu na konieczność spełniania wielu wymogów znanych m.in. ze spółek z o.o. Oczywiście, samo założenie PSA będzie możliwe nie tylko przez firmy określające się jako start-upy. Teraz będą one musiały poczekać dodatkowy rok, aby skorzystać z zalet nowego typu spółki.

Czytaj także: Nadchodzi Prosta Spółka Akcyjna (PSA). Co musisz o niej wiedzieć?

W czwartek 13 czerwca Sejm przegłosował nowelizację Kodeksu Spółek Handlowych, na mocy której od 1 marca 2020 r. do obrotu prawnego wejdzie nowy typ spółki - długo oczekiwana Prosta Spółka Akcyjna. Ma ona pomóc polskim startupom w gromadzeniu kapitału, zapewnić im wiekszą elastyczność i dać możliwoś.. Czytaj
Nadchodzi Prosta Spółka Akcyjna (PSA). Co musisz o niej wiedzieć?

 


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk