• Odbierz prezent
Projekt włoskiego budżetu przewiduje dochód gwarantowany na poziomie  780 EUR/miesięcznie

Podczas wtorkowego wystąpienia we włoskim parlamencie minister finansów Giovanni Tria bronił przyszłorocznego projektu budżetu dodając, że obawy rynków finansowych nie są słuszne. Niemniej dodał, że jeżeli sytuacja na rynku długu będzie nadal eskalować, to rząd jest gotów podjąć stosowne działania. Jakie? Tego Tria już nie doprecyzował.

Magazyn: Manipulacje na giełdzie

Manipulacje na giełdzie
W tym wydaniu m.in. szczery wywiad o spekulacji z osobą, która nielegalnie zarządzała kapitałem. Poruszamy tematy kryzysów finansowych oraz manipulacji na rynkach. Zamów już teraz wydanie 15 magazyn FXMAG. 
Czytaj

Tymczasem wiceszef Komisji Europejskiej, Jyrki Katainen powiedział, że założenia jakie przedstawiają Włosi są kompletnie oderwane od rzeczywistości, a negocjacje mogą okazać się bardzo trudne. Słowa ministra Tria stały się jednak paliwem dla spekulantów, rentowności włoskich obligacji szły nadal w górę, a spread pomiędzy włoskimi, a niemieckimi 10-latkami wciąż przekracza 300 p.b. Można jednak sobie wyobrazić, że rynki finansowe mogłyby pokusić się o to, aby „zweryfikować” włoskie władze, szybko wymuszając na nich bardziej stosowną korektę założeń do przyszłorocznego budżetu. Jeżeli wejdziemy w szczegóły, to dość kosztownym pomysłem (około 10 mld EUR/rocznie) rządzących Włochami populistów, ma być tzw. dochód gwarantowany w wysokości 780 EUR/miesięcznie – czy tu znajdzie się pole do kompromisu?

Najbliższe dni pozostaną kluczowe – do poniedziałku 15 października Włosi powinni przedstawić do Komisji Europejskiej szczegółowy projekt budżetu. Niemniej nastawienie KE jest znane. Włosi trwając, zatem przy swoich oczekiwaniach i mamiąc rynki finansowe i KE zapowiedziami nieznacznej redukcji zadłużenia w kolejnych latach, mogą nic nie ugrać. Dzisiejsze słowa Tria mogą, zatem przybliżać nas do kompromisu. Alternatywą jest bolesna weryfikacja włoskiego rządu przeprowadzona przez rynki finansowe.

Po południu EUR/USD lekko odbijał z 1,1430, po tym jak wcześniej naruszone zostało wsparcie przy 1,1460. Ważne poziomy wybronił też GBP/USD, chociaż doszło do naruszenia 1,3050. W najbliższych godzinach ważne może być zachowanie się amerykańskich rynków akcji (S&P 500 balansuje wokół ważnego wsparcia), oraz nocny handel w Azji (zwłaszcza temat kursu juana).

FXMAG biznes projekt włoskiego budżetu przewiduje dochód gwarantowany na poziomie  780 eur/miesięcznie włochy eur/usd gbp/usd 1Wykres dzienny EURUSD


 FXMAG biznes projekt włoskiego budżetu przewiduje dochód gwarantowany na poziomie  780 eur/miesięcznie włochy eur/usd gbp/usd 2

Wykres dzienny GBPUSD

 

 

 

Nota prawna

 

 

 


Marek Rogalski

Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim BOŚ. Ekspert w dziedzinie tematyki związanej z rynkiem FX – swoje długoletnie doświadczenie zdobywał pracując w czołowych domach maklerskich w Polsce (z DM BOŚ związany od 2009 r.), prywatnie inwestor giełdowy od 1994 r. Zdobywca szeregu nagród na najlepiej typującego analityka (Puls Biznesu), ceniony komentator bieżących wydarzeń w ogólnopolskich mediach. 

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk