• Odbierz prezent
Prognozy walutowe dla rubla (USD/RUB) oraz tureckiej liry (USD/TRY). Czego się spodziewać?

Marzec przyniósł spadki na parze USD/RUB, której kwotowania znajdują się blisko Wykres za 12M ważnego wsparcia na poziomie 73,0. Notowania rosyjskiej waluty korespondowały z zachowaniem ropy naftowej – wycena ropy Brent rosła w pierwszej połowie miesiąca, co wspierało rubla, z kolei odmienna sytuacja miała miejsce w drugiej połowie marca.

Modele ilościowe ekonomistów Grupy BNP Paribas wskazują,

że rubel pozostaje nadal niedowartościowany i prognozują kurs USD/RUB na poziomie 65,00 na koniec roku. Wg ekonomistów Grupy BNP Paribas, zakładana aprecjacja rubla oraz czynniki jednorazowe wpływające na okresowy pik inflacyjny (5,7% w lutym) powinny tracić na znaczeniu, w związku z czym dynamika wzrostu cen powinna w średnim i dłuższym terminie maleć.

Na marcowym posiedzeniu stopa referencyjna w Rosji została podwyższona o 25 punktów bazowych. Pomimo tego, stratedzy BNP Paribas uważają, że polityka monetarna rosyjskiego banku centralnego powinna pozostać w następnych okresach bez zmian.

Umocnienie tureckiej waluty

zapoczątkowane pod koniec ubiegłego roku wynikało Wykres za 12M z zmiany na fotelu prezesa Banku Centralnego Turcji na Naciego Agbala i podwyżki stóp procentowych o 475 pb. w listopadzie oraz o kolejne 200 pb. w grudniu. Bank Centralny Turcji 18 marca zdecydował się podnieść po raz kolejny główną stopę procentową (czyli oprocentowania tygodniowych operacji repo) z 17 proc. do 19 proc.

Podwyżka aż o 200 punktów bazowych była większa od oczekiwań większości ekonomistów

Rynkowy konsensus zakładał podwyżkę o 100 pb., do 18 proc. Tak wysoka skala podwyżki wskazuję na dużą determinację Banku Centralnego Turcji w przeciwdziałaniu inflacji, co pozytywnie przekładało się na notowania liry.

Niespodziewanie po powyższej decyzji,

prezydent Turcji Recep Erdogan odwołał Agbala, co doprowadziło do dynamicznej wyprzedaży tureckiej waluty w związku z powrotem obaw inwestorów zagranicznych względem bardziej ekspansywnej polityki monetarnej. Naszym zdaniem tak długo jak prezydent Erdogan będzie kierował polityką Banku Centralnego Turcji, tak notowania USD/TRY pozostaną w długoterminowym trendzie wzrostowym.


BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk