• Odbierz prezent
Prognozy walutowe dla franka szwajcarskiego. Kluczowe kwestie dla perspektyw notowań pary CHFPLN
fot. freepik.com

W trakcie ostatniego miesiąca polski złoty tracił względem szwajcarskiego franka. Notowania CHF/PLN na początku marca znajdowały się na poziomie 4,11 podczas gdy w drugie połowie notowane są w okolicach 4,17.

Aktualnie kluczową kwestią dla perspektyw notowań pary CHF/PLN

pozostaje rozwiązanie sprawy kredytów frankowych udzielonych przez polskie banki i ich ewentualnej konwersji na kredyty złotowe. W powyższym wariancie newralgiczny pozostanie potencjalny udział NBP w procesie, który mógłby bankom zagwarantować dostęp do szwajcarskich franków. W wypadku realizacji konwersji bezpośrednio na rynku przez banki, bez pośrednictwa NBP, polski złoty mógłby dynamicznie tracić.

Z drugiej strony po okresie prawdopodobnie zwiększonej zmienności,

czynniki fundamentalne przemawiają za umocnieniem krajowej waluty. Ekonomiści BNP Paribas prognozują kurs CHF/PLN na koniec drugiego kwartału na poziomie 3,98 i 3,90 na koniec bieżącego roku. Czynnikiem ryzyka pozostaje działalność NBP, które wyraźnie stara się werbalnie oraz przez bezpośrednie interwencje osłabiać PLN.

Argumenty za spadkiem kursu CHFPLN

  • Opanowanie epidemii koronawirusa i powrót światowej gospodarki na wzrostową ścieżkę dynamiki PKB i w konsekwencji wzrost „apetytu na ryzyko”
  • Presja deflacyjna w Szwajcarii i możliwa interwencja walutowa Szwajcarskiego Banku Centralnego
  • Przewartościowanie franka w stosunku do innych walut

Argumenty za wzrostem kursu CHFPLN

  • Dalsze utrzymywanie się zmienności na rynkach w połączeniu z obawami o przyszły poziom wzrostu gospodarczego i wyprzedażą ryzykownych aktywów
  • Potencjalna eskalacja napięć politycznych i handlowych zwiększająca popyt na tzw. bezpieczne aktywa do których należy frank szwajcarski
  • Interwencje Narodowego Banku Polski w celu osłabienia polskiego złotego

BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk