• Odbierz prezent
Prognozy walutowe. Co dalej z kursem eurodolara (EURUSD)?- komentuje analityk TeleTrade Bartłomiej Chomka

Najważniejszym elementem determinującym trendy na rynku walutowym są zmiany w poziomie stóp procentowych. Jest to prawdopodobnie najważniejszy element przemawiający na korzyść siły amerykańskiego dolara w ostatnich miesiącach. Główna para walutowa od początku roku straciła ponad 600 pipsów. W tym samym okresie pojawił się wyraźny trend wzrostowy na 10-letnich obligacjach amerykańskich, które wystrzeliły z 0.91% do 1.76%.


Chciałbyś zacząć spekulować na rynkach? Potrzebne konto handlowe założysz w TeleTrade klikając w przycisk poniżej

                                                                                           konto handlowe forex TeleTrade czy warto

Załóż konto handlowe

Więcej szczegółów na temat TeleTrade znajdziesz w tym artykule.


 

Rynek wycenia pierwszą podwyżkę stóp procentowych w USA na styczeń 2023 roku,

natomiast w strefie euro aż do 2023 roku cel inflacyjny według projekcji EBC nie zostanie osiągnięty. Ważnym aspektem determinującym ożywienie gospodarcze może być tempo szczepień, które w Stanach Zjednoczonych stale przyspiesza. Obecne dane wskazują zaszczepienie jedną dawką ponad 93 miliony (28,5%) oraz pełną dawką 51 milionów (15,7%) Amerykanów. W Europie na czele jest Malta z 40% poziomem zaszczepionych oraz Węgry (27%). W pozostałych krajach współczynnik zaszczepionych jest poniżej 20%. Większe tempo szczepień w USA może przyczynić się do szybszego znoszenia restrykcji, co w konsekwencji może zwiększyć różnice  w tempie ożywienia gospodarczego na korzyść USA. Bank of America na początku roku prognozował EURUSD w okolicy 1.15 i pomimo tego, że kurs dość szybko spadł to jednak uważa, że może spaść jeszcze niżej.

Analitycy amerykańskiego banku uważają,

że jest kilka argumentów przemawiających za dalszym umocnieniem dolara. Wzrost gospodarczy w USA ma odbić do 7%, znacznie powyżej wcześniejszego konsensusu 5.7%. Strefa euro ma odbić tylko o 3% przy wcześniejszych prognozach na poziomie 4.2%. Fundusze hedgingowe G10 nadal pozostają z pozycjami długimi na EURUSD. Duże znaczenie ma odegrać rosnąca dywergencja pomiędzy polityką Fed oraz EBC, która może się zwiększyć pod koniec roku, gdzie analitycy Bank of America zakładają ogłoszenie zmniejszenia programu QE i pierwszą podwyżkę stóp procentowych na początku 2023 roku (wykres kropkowy wskazuje 2024 rok).

Jakie czynniki fundamentalne mogą zadecydować o zmianie trendu na EURUSD?

Każda większa zmiana od oczekiwań rynkowych w USA dotycząca późniejszej niż rynek zakłada podwyżki stóp procentowych, późniejszą redukcję bilansu oraz wszelkiego rodzaju nowe problemy związane z pandemią (nieskuteczność szczepionki, nowe odmiany koronawirusa) oraz zaskoczenie w postaci wolniejszego wzrostu gospodarczym w USA. Kolejnym czynnikiem mogącym zahamować spadki na EURUSD może być spadek rentowności 10-letnich obligacji amerykańskich. Jeżeli trend spadkowy na EURSD będzie kontynuowany to pierwsze większe SL mogą pęknąć poniżej 1.1600, a potencjalnym wsparciem może być poziom w okolicy 1.1450.

Co dalej z EURUSD?- komentuje analityk TeleTrade Bartłomiej Chomka - 1

Nota prawna


Bartłomiej Chomka

Główny analityk TeleTrade. Z wykształcenia ekonomista. Trader z ponad 10-letnim doświadczeniem zdobytym na rynku walutowym oraz w firmach proptradingowych. Autor licznych wywiadów, artykułów eksperckich oraz komentarzy rynkowych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk