• Odbierz prezent
Prognozy rekordowego wzrostu światowego popytu na ropę w 2021 roku

Dzisiejsza sesja na rynku ropy naftowej rozpoczyna się od spokojnej konsolidacji. Wczoraj ceny ropy zdołały odrobić zniżkę z poniedziałku, jednak stronie popytowej nadal brakuje sił i impulsów fundamentalnych do tego, aby kontynuować zwyżkę i docierać do nowych, czteroipółmiesięcznych maksimów.

Wczoraj kartel OPEC opublikował swój comiesięczny raport dotyczący oceny sytuacji na globalnym rynku ropy naftowej. Był to jednocześnie pierwszy raport, w którym kartel zamieścił prognozy dotyczące 2021 roku. Uwagę przyciągnęły zwłaszcza prognozy rekordowo dużego wzrostu popytu na ropę naftową na świecie w przyszłym roku – wzrost ten ma wynieść aż 7 mln baryłek dziennie.

Prognozy rekordowego wzrostu światowego popytu na ropę w 2021 r.  - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Niemniej, te informacje nie mają istotnie pozytywnego wydźwięku z kilku przyczyn. Po pierwsze, OPEC zaznaczył, że tak duża zwyżka popytu ma wystąpić jedynie pod warunkiem, że znikną ryzyka gospodarcze obserwowane obecnie – czyli m.in. druga fala pandemii, wysokie zadłużenie wielu państw czy też konflikt handlowy na linii USA-Chiny.

Po drugie, nawet tak znaczący wzrost popytu będzie bez problemu zaspokojony przez producentów ropy naftowej. Kartel zaznaczył, że mimo braku planowanych istotnych zwyżek produkcji m.in. w Rosji czy w USA w 2021 roku, na globalnym rynku ropy naftowej bynajmniej nie zabraknie, a wręcz wciąż będzie potencjał do utrzymania się jej nadwyżki.

Po trzecie, oczekiwany duży wzrost popytu na ropę naftową w przyszłym roku ma być odbiciem po jeszcze większym spadku popytu w bieżącym roku. OPEC szacuje, że w 2020 r. spadek globalnego popytu na ropę ma sięgnąć 8,95 mln baryłek dziennie, co oznacza, że w 2021 roku światowy popyt na ropę nadal będzie niższy niż w 2019 roku.

Prognozy rekordowego wzrostu światowego popytu na ropę w 2021 r.  - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

KUKURYDZA

Rekordowe zamówienie na amerykańską kukurydzę ze strony Chin.

Notowania kukurydzy rozpoczęły bieżący tydzień od zniżki, ale dzisiaj strona popytowa na rynku tego towaru zaczęła powoli odrabiać straty. Dzisiaj cena kukurydzy w Stanach Zjednoczonych oscyluje w okolicach 3,35 USD za buszel.

Impulsem do zwyżek, który pojawił się podczas wczorajszej sesji, były informacje o rekordowo dużym zamówieniu na amerykańską kukurydzę ze strony Chin. Departament Rolnictwa USA podał, że kupujący w Chinach zabezpieczyli dostawy kukurydzy w wielkości 1,762 mln ton.

To największy poziom jednodniowych zamówień w historii, przewyższający poprzedni rekord wynoszący 1,45 mln ton z grudnia 1994 r. Jest to także drugi tak wysoki poziom zamówień w lipcu tego roku – zaledwie kilka dni temu, bo 10 lipca, amerykański Departament Rolnictwa poinformował o zamówieniach na kukurydzę z USA ze strony Chin na poziomie 1,365 mln ton.

Informacje te pokazują, że mimo pojawiających się ostatnio doniesień o wzroście napięć politycznych na linii USA-Chiny, handel pomiędzy tymi krajami nadal kwitnie, przynajmniej w przypadku niektórych towarów. Chiny kierują się własnym interesem – potrzebują one ogromnych ilości zbóż do lokalnej konsumpcji i uzupełnienia rezerw.

Prognozy rekordowego wzrostu światowego popytu na ropę w 2021 r.  - 3

Notowania kukurydzy w USA – dane dzienne

Nota prawna

Notowania: ROPA NAFTOWA (WTI)

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USOIL/

Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk