• Odbierz prezent
Prognozy rekordowego spadku popytu na gaz ziemny. Rozczarowujący, duży wzrost zapasów ropy naftowej w USA

Notowania ropy naftowej w bieżącym tygodniu mają trudności z kontynuacją ruchu wzrostowego. O ile deklaracja OPEC+ o przedłużeniu rekordowo dużych cięć produkcji tego surowca pomogła stronie popytowej, to optymizm nie wystarczył na długo.

Wielu uczestników rynku wyraża wątpliwości, czy notowania ropy naftowej w ostatnich tygodniach nie urosły za szybko i za bardzo, zważywszy na utrzymującą się trudną sytuację nie tylko na samym rynku ropy, ale też w całej globalnej gospodarce.

Rozczarowujący, duży wzrost zapasów ropy naftowej w USA.  - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Z pewnością pewnym otrzeźwieniem były wczorajsze dane Amerykańskiego Instytutu Paliw (American Petroleum Institute, API) dotyczące zapasów ropy naftowej w USA. Raport API pokazał bowiem, że w poprzednim tygodniu zapasy ropy w USA wzrosły o 8,4 mln baryłek. To spore negatywne zaskoczenie, ponieważ oczekiwano, że raport ten pokaże spadek zapasów o ponad milion baryłek. Jednocześnie, spadły zapasy benzyny, ale wzrosły zapasy destylatów.

Dzisiaj raport na temat zapasów przedstawi amerykański Departament Energii, który ma dostęp do większej ilości danych niż API. Na ogół odczyty departamentu i API są sobie bliskie. Niemniej, gdyby odczyt prezentowany przez Departament Energii pokazał mniejszy wzrost lub nawet spadek zapasów, to byłoby to wsparciem dla cen ropy naftowej. Warto jednak wspomnieć, że po wczorajszych danych API, nawet dobry odczyt departamentu byłby traktowany przez inwestorów z pewnym dystansem. Ostanie dane dotyczące zapasów pokazują bowiem, że nadal nie mamy do czynienia z systematycznym spadkiem zapasów ropy w USA.

Rozczarowujący, duży wzrost zapasów ropy naftowej w USA.  - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

GAZ ZIEMNY

Prognozy rekordowego spadku popytu na gaz ziemny.

Notowania gazu ziemnego w ostatnich dniach pozostają pod wyraźną presją podaży. Nie jest to jednak żadne zaskoczenie, ponieważ siła sprzedających utrzymuje się na tym rynku od lat.

Nawet pandemia Covid-19, która uderzyła wyraźnie w rynki wielu surowców i towarów, nie zmieniła wiele na rynku samego gazu ziemnego pod kątem kształtowania się cen tego surowca. Od początku roku ceny gazu w USA oscylują w nerwowej konsolidacji w okolicach 1,60-2,00 USD za mln BTU.

Nie oznacza to jednak, że bieżący rok nie przyniesie żadnych istotnych zmian na rynku gazu. Z fundamentalnego punktu widzenia, na uwagę zasługuje przede wszystkim znaczący spadek popytu na gaz na świecie.

Międzynarodowa Agencja Energetyczna podała w swoich prognozach, że w całym 2020 roku oczekuje spadku popytu na gaz ziemny na świecie o 4% (czyli 150 mld metrów sześciennych) do poziomu 3850 mld metrów sześciennych. Jeśli ten scenariusz się zrealizuje, to będzie on oznaczał największą roczną zniżkę popytu na gaz w historii, jak również dwa razy większą zniżkę niż po krachu z 2008 roku.

Rekordowa zniżka popytu na gaz jest wynikiem dwóch głównych czynników. Pierwszym z nich naturalnie jest obniżenie aktywności przemysłu, wywołane pandemią. Drugim czynnikiem jest wyjątkowo łagodna zima w bieżącym roku na północnej półkuli, która zredukowała zapotrzebowanie na gaz ziemny w celach grzewczych.

Rozczarowujący, duży wzrost zapasów ropy naftowej w USA.  - 3

Notowania gazu ziemnego w USA – dane dzienne

Nota prawna

Notowania: ROPA NAFTOWA (WTI)

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USOIL/

Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk