Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,30-0,18%
USD / PLN3,99-0,16%
CHF / PLN4,42-0,19%
GBP / PLN5,03-0,25%
EUR / USD1,08-0,01%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,60+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 234,24+0,06%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Prognozy gospodarcze 2023: polska balansuje na granicy recesji. Co dalej? Co nas czeka?

Prognozy gospodarcze 2023: polska balansuje na granicy recesji. Co dalej? Co nas czeka? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Mija rok 2022, który zostanie zapamiętamy przede wszystkim ze względu na inwazję Rosji na Ukrainę. Atak na niepodległy kraj w Europie wywołał na Ukrainie kryzys humanitarny i ekonomiczny. Bezprecedensowa była reakcja Polaków, którzy masowo przyjmowali uchodźców z Ukrainy, chroniących się w Polsce przed wojną. Taka postawa odbiła się szerokim echem, budząc zachwyt w wielu częściach świata. Wybuch wojny w Ukrainie nie pozostał bez wpływu na polską, europejską, ale i globalną gospodarkę. Zaburzenia dostaw surowców, w tym także żywności, manipulacje Rosji w dostawach surowców energetycznych, przede wszystkim gazu, spowodowały silny wzrost ich cen, nasilając inflację, która rosła już przed wybuchem wojny. Rosnące koszty produkcji trafiły na podatny grunt, ponieważ dynamiczny wzrost w gospodarkach rozwiniętych i rekordowo niskie bezrobocie pozwalały przerzucać rosnące koszty produkcji na ceny detaliczne. W efekcie inflacja w strefie euro wzrosła do najwyższego poziomu w historii, w USA osiągnęła 40-letnie maksima, zaś w Polsce jest najwyższa od ćwierćwiecza. Za rosnącą inflacją poszło silne zacieśnienie monetarne, choć reakcje banków centralnych nie były jednorodne.

 

 

Coraz więcej sygnałów wskazuje na zbliżanie się inflacji do szczytów. W USA i strefie euro prawdopodobnie inflacja konsumencka szczyt już osiągnęła. Spadkowi inflacji sprzyjać będzie silne wyhamowanie wzrostu gospodarczego. Rok 2023 będzie dla polskiej gospodarki drugim najgorszym w historii po 1995 r. W bazowym scenariuszu zakładamy dodatnią dynamikę PKB w całym roku, niemniej w pierwszej jego połowie spadków PKB nie uda się uniknąć. Gospodarki krajów rozwiniętych mogą znaleźć się w recesji lub balansować na jej granicy. Dla ekonomisty recesja jest naturalnym etapem cyklu koniunkturalnego, który następuje po okresie bardzo dobrej koniunktury. Tak też jest obecnie. Silne hamowanie następuje po dwóch latach silnego wzrostu gospodarczego. Schłodzenie popytu jest niezbędne do opanowania inflacji. W naszym scenariuszu zakładamy, że spowolnienie nie będzie długotrwałe i w drugiej połowie roku gospodarka powróci na ścieżkę wzrostu. Wiele wskazuje też, iż obecny okres dekoniunktury nie doprowadzi do masowego wzrostu bezrobocia. Jeśli nasz scenariusz makroekonomiczny na 2023 r. będzie się materializował, a należy mieć świadomość wysokiej niepewności, to w perspektywie 2024 r. jest szansa na wyraźne ograniczenie inflacji, a w ślad za tym złagodzenie polityki pieniężnej. Zanim to jednak nastąpi banki centralne muszą podkreślić determinację do walki z inflacją i ukierunkować działania na zakotwiczenie oczekiwań inflacyjnych.

Reklama

 

Wysoka inflacja, spadający wzrost gospodarczy, wyższe bezrobocie to pesymistyczna perspektywa. Sytuacja polskiej gospodarki aż tak ponura nie jest. W pierwszych dziesięciu miesiącach tego roku napływ kapitału zagranicznego w formie inwestycji bezpośrednich wyniósł 27,7 mld EUR. To nieco mniej niż w analogicznym okresie minionego roku, jednak znacznie więcej niż w latach poprzedzających pandemię. Polska nie traci na atrakcyjności jako miejsce dla ulokowania inwestycji, pomimo wojny toczącej się za wschodnią granicą. Dowodzi temu przykład Mercedesa, który ogłosił ulokowanie inwestycji o wartości 1 mld EUR. Polska ma więc szansę skorzystać na skracaniu łańcuchów dostaw oraz realokacji inwestycji z Rosji.

 

Kapitał zagraniczny może pobudzić inwestycje w środki trwałe, które w ostatnich latach w polskiej gospodarce były w defensywie. Stopa inwestycji, mierzona jako relacja nakładów na środki trwałe do PKB, spadła po 3Q 2022 r. do 16,6%, poziomu najniższego w historii dostępnych danych. Tymczasem potrzeby inwestycyjne są potężne, szczególnie w kontekście kryzysu energetycznego i zmian klimatycznych. Gospodarka bardziej musi być osadzona w środowisku naturalnym. Inwestycje powinny być ukierunkowane na aspekty środowiska naturalnego. Aby spopularyzować dyskusję o zielonej transformacji i eko-innowacjach zbudowaliśmy Ek-indeks Millennium tencjał eko-innowacyjności regionów. Inicjatywa, którą zrealizowaliśmy we współpracy z Urzędem Patentowym RP, SGH i AGH.

Wyzwaniem dla gospodarek w najbliższym roku jest opanowanie wysokiej inflacji. W długim terminie natomiast wyzwaniem jest silniejsze osadzenie gospodarki w środowisku naturalnym.

Reklama

 

 

 

***Materiał pochodzi z raportu Banku Millenium: Makro i Rynek: nadchodzi gospodarcza zima, którego pełną zawartość możesz zobaczyć i pobrać klikając w poniższy przycisk:

Pobierz raport

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama

Czytaj dalej