• Odbierz prezent
Prognoza kursu euro, dolara, funta i franka na najbliższe dni. Czy polski złoty ma szanse wrócić do wzrostów?

Przełom lipca i sierpnia obfituje w ważne decyzje banków centralnych. Handel w nadchodzącym tygodniu (podobnie jak w minionym) będzie opierać się głównie na podstawie decyzji regulatorów.

Tabela. Maksima i minima głównych kursów walut w PLN. Zakres: 15.07.2019-22.07.2019

Para walutowa

EUR/PLN

CHF/PLN

USD/PLN

GBP/PLN

Minimum

4,2422

3,8480

3,7825

4,7159

Maksimum

4,2833

3,8808

3,8518

4,7787

Kurs franka CHF/PLN

Prognoza kursu euro, dolara

Wykres kursu franka szwajcarskiego do złotego, interwał 4-godzinowy

Sufit przebity. Na parze CHF/PLN obserwujemy silny trend wzrostowy, którego nie był w stanie powstrzymać nawet solidny opór w okolicy poziomu 3,86 zł. Tym samym kurs franka wybił górą, trwającą ponad rok, konsolidację. Przynajmniej na razie nie widać przesłanek dla zmiany tendencji na tej parze walutowej. Dopóki na rynkach będą występowały liczne ogniska ryzyk, to waluty uważane za bezpieczne, a do takich zalicza się frank szwajcarski, będą zyskiwały na wartości. Z całą pewnością nie ucieszy to niektórych polskich kredytobiorców. Poza uśpionym (przynajmniej w tej chwili) konfliktem między Stanami Zjednoczonymi a Chinami, jedną z głównych obaw inwestorów jest coraz silniejsze widmo globalnej recesji. Aktualnie cena szwajcarskiej waluty testuje poziom 3,88 zł. 

Kurs euro EUR/PLN

Prognoza kursu euro, dolara, funta i franka na najbliższe dni - 2

Wykres kursu euro do złotego, interwał 4-godzinowy

Na parze EUR/PLN widzimy ewidentną zmianę trendu. Dolne wybicie z ponad rocznej konsolidacji nie trwało zatem długo, a cena euro od początku lipca systematycznie wzrasta. Nie bez znaczenia są tutaj poczynania członków EBC oraz widmo recesji w europejskiej gospodarce. Napływające coraz słabsze dane ze strefy euro nie dawały wsparcia wspólnej walucie. Inwestorzy zastanawiali się, czy przypadkiem nie nadszedł już czas na interwencję Europejskiego Banku Centralnego. Jednak na ostatniej konferencji prasowej prezes tej instytucji Mario Draghi starał się przygasić płomień oczekiwań i zmienił ton swojej wypowiedzi na nieco mniej gołębi. Jednak w grze cały czas pozostają dwie opcje. Pierwszą z nich jest ponowne rozpoczęcie programu skupu aktywów, a druga to obniżenie stóp procentowych. Obecnie za wspólną walutę musimy zapłacić 4,28 zł, co jest kwotą o 5 groszy wyższą aniżeli na początku miesiąca.

Kurs dolara USD/PLN

Prognoza kursu euro, dolara, funta i franka na najbliższe dni - 3

Wykres kursu dolara amerykańskiego do złotego, interwał 4-godzinowy

Lipiec, tak samo, jak w przypadku notowań EUR/PLN, to trend wzrostowy na notowaniach dolara amerykańskiego do złotówki. Po dotarciu do dolnego ograniczenia konsolidacji, na początku lipca nastąpiło odwrócenie trendu i aktualnie notowania USD/PLN znajdują się na poziomie 3,84 zł. Z kolei ta wartość jest już w niedalekim sąsiedztwem górnego ograniczenia tego trendu bocznego. Jednak w tym tygodniu na notowaniach dolara może się wydarzyć dosłownie wszystko, ponieważ w nadchodzących dniach przewidziano szereg publikacji zza oceanu. Oczywiście najważniejszym wydarzeniem będzie środowe posiedzenie FOMC, na którym członkowie Rezerwy opowiedzą się za wysokością stóp procentowych w Stanach. Mimo wszystko nie należy zapominać o tak kluczowych odczytach, jak chociażby ten dotyczący wydatków i dochodów Amerykanów, czy też piątkowy raport z tamtejszego rynku pracy. 

Kurs funta GBP/PLN

Prognoza kursu euro, dolara, funta i franka na najbliższe dni - 4

Wykres kursu funta brytyjskiego do złotego, interwał 4-godzinowy

Patrząc na wykres GBP/PLN, wydaje się, że rynki straciły już wiarę w brytyjską walutę. W poprzednim tygodniu widzieliśmy zahamowanie spadków, ale było to jedynie wynikiem oczekiwania na ostateczne potwierdzenie wyboru Borisa Johnsona na fotel premiera Wielkiej Brytanii. Następca Theresy May już od dawna jest znany ze swoich poglądów dotyczących umowy brexitowej. Niewielka ilość czasu, jaki pozostał do terminu ostatecznego opuszczenia Wspólnoty oraz brak chęci ze strony przedstawicieli UE do renegocjacji porozumienia, kieruje nas w stronę tzw. twardego Brexitu. Co prawda w świecie polityki nic nie jest pewne, dlatego należy jeszcze chwilę poczekać na ewentualne nowe rozwiązania, które pozwolą wyjść z impasu. Jednak inwestorzy nie cierpią niepewności, a najlepszym tego dowodem jest słabość funta na szerokim rynku. Obecnie za brytyjską walutę zapłacimy 4,72 zł.

Najczęściej wyszukiwane frazy dotyczą prognozy euro dolar.

 

 

Notowania: USDPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDPLN/

Internetowykantor.pl

Pierwszy kantor internetowy w Polsce. Oferuje szybką, tanią i bezpieczną wymianę walut. Obecnie ponad 300 tys. klientów.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk