• Odbierz prezent
prognozy złoto
Z artykułu dowiesz się:

Jakie prognozy dotyczące rynku złota mają inwestorzy Paul Singer, Stanley Druckenmiller oraz banki - Goldman Sachs oraz BNP Paribas

Menadżer miliardowego funduszu hedgingowego ECM Paul Singer powiedział, że najlepszy kwartał dla złota w ostatnich 30 latach to prawdopodobnie jedynie początek odbicia po wieloletniej bessie na tym walorze, przede wszystkim z powodu bezprecedensowej polityki pieniężnej prowadzonej przez największe banki centralne świata.

„Wydaje mi się, że posiadanie w tym momencie złota to świetna okazja. Inni inwestorzy mogą wreszcie się z tym zgodzić,” – napisał Singer 28 kwietnia w liście do klientów. Ponadto „inwestorzy znacząco zaczęli zastanawiać się nad faktem, że największe światowe banki centralne są całkowicie skoncentrowane na obniżaniu wartości swojej waluty”.

Przypominając sytuację – złoto zaliczyło ogromny wzrost o wartości 16% w trzech pierwszych miesiącach tego roku i jest to największy przyrost ceny złota na kwartał od 1986 roku. Był on spowodowany między innymi odejściem Rezerwy Federalnej od kontynuacji zacieśniania polityki monetarnej (przynajmniej na ten czas) oraz polityki banków centralnych Europy oraz obniżenia stóp procentowych do negatywnych wartości w Japonii. Warto wspomnieć, że Stanley Druckenmiller – inwestor z miliardowym kapitałem oraz jednymi z najlepszych wyników z zarządzaniu aktywami w długim terminie – przyznał ostatnio, że złoto jest aktywem, w którym trzyma największą część gotówki, a rynek akcyjny jest przewartościowany od jakiegoś czasu.

Singer wspomniał również w wiadomości do inwestorów, że jeśli inwestorzy staną się jeszcze bardziej nieufni polityce banków centralnych efektem mogą być ogromne wzrosty na złocie. Uważa również, że marcowy ruch ceny może być uznawany raczej za początek ogromnej fali wzrostowej niż za zakończenie solidnych kwartalnych wzrostów.

Co warto wspomnieć – Singer przyjmuje zupełnie odwrotne nastawienie do złota względem Goldman Sachs, który mimo podwyższenia prognozy dla wartości złota przez Goldman Sachs do 1200 $ za uncję, 1180 $ za uncję oraz 1150 $ za uncję z wcześniejszych poziomów 1100 $ za uncję, 1050 $ za uncję oraz 1000 $ za uncję w perspektywie 3, 6 i 12 miesięcy, przyjmuje o wiele mniej bycze poglądy od Singera.

Z poglądami Singera natomiast zgadza się BNP Paribas, który zwraca uwagę na coraz mniejsze zaufanie do bankierów centralnych, efektem czego prognozuje 1400 $ za uncję złota w perspektywie 12 miesięcy.

Źródło: Bloomberg.com


Michał Łyko

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Ekspert japońskiej metody inwestowania Ichimoku Kinko Hyo - jednej z najstarszych metod analizowania oraz konstrukcji wykresów. Na rynkach finansowych od ponad 3 lat.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk