• Odbierz prezent
Prognozy dla stóp procentowych oraz rynku walutowego: aktualne otoczenie makroekonomiczne
fot. freepik.com

Wybuch wojny w* Ukrainie nie skłonił nas do zmiany prognoz PKB na ten rok (wciąż 4,1%). Pozostałe prognozy jednak uległy zmianie, i to znaczącej.

Prognozy dla stóp procentowych i walut: Otoczenie makroekonomiczne - 1

Uważamy, że istotnie zmieniło się otoczenie inflacyjne i kumulacja czynników jednorazowych

(w tym też jednorazowych popytowych - tu ważni są uchodźcy, patrz linkowany poniżej artykuł) wystrzeli inflację powyżej 11% średnio w 2022. To będzie cios dla krajowego konsumenta. Można też oczekiwać ograniczenia eksportu. Dziurę tę załatają jednak naszym zdaniem uchodźcy. Niestabilność złotego powoduje w obecnym otoczeniu, że RPP będzie pozostawała bardziej jastrzębia niż w innych warunkach. Nie ma szans na szybkie zbicie inflacji bez recesji (bez znaczącego szczęścia i bez zmiany otoczenia makro). RPP wyraźnie komunikuje jednak, że recesja nie jest jej intencją. Naszym zdaniem sufitem dla stóp jest 5-5,5%. Większe zacieśnienie zbyt istotnie zwiększa ryzyko twardego lądowania (recesja, wysoka inflacja, stagflacja). Stąd też RPP zaakceptuje wolniejszy, ale bezpieczniejszy powrót inflacji do celu.

Biorąc pod uwagę jak duża skala podwyżek cen czeka nas w 2022 roku, w kolejnym roku inflację szacujemy już dużo niżej

Oberwie także wzrost w 2023 roku, który szacujemy na 2,1% (ryzyka w dół). Złożą się na to dynamiczne zmiany w związku z ruchem uchodźców (efekt podbicia konsumpcji nie powtórzy się), echa nadwyrężenia siły nabywczej w 2022 roku, podwyżki stóp, wysokie ceny energii i ropy (podkreślamy ceny, nie ich zmiany, czyli inflacja). Na obecnym etapie trudno szacować jaki będzie finał wojny (i co właściwie ją skończy), więc automatycznie też perspektywa inwestycji jest bardzo niepewna. Dodatkowe wydatki na zbrojenia podbiją PKB, ale ich skala musiałaby być bardzo duża, aby zrobić tu różnicę (tj. zapobiec spowolnieniu). Polityka fiskalna już teraz jest bardzo ekspansywna. Trudno oczekiwać, że dołoży do wzrostu w 2023 roku. Jeśli zapadnie decyzja o wyłączeniu tarcz, to wejdziemy w zacieśnienie fiskalne. Zmiany otoczenia makro (surowce, żywność, bazy statystyczne) prowadzą nas do wniosku, że inflacja będzie w 2023 roku dużo niższa niż się wydaje. Swoje dołoży też spowolnienie gospodarki. Uważamy, że istotne zacieśnienie polityki pieniężnej teraz (bo 5-5,5% to znaczące zacieśnienie) otwiera możliwość obniżek stóp w 2023 roku.

 

Rozwinięcie wątku z uchodźcami można znaleźć w komentarzu: https://makroekonomia.mbank.pl/181173-uchodzcy-wojenni-spekulacje-o-wplywie-na-rachunki-narodowe-inflacje-i-rynek-pracy


Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk