• Odbierz prezent
Prognozy dla kursu euro (EUR/PLN). Przegląd wydarzeń następnego tygodnia

Ostatni regularny tydzień w tym roku zapowiada się optymistycznie w klimacie zbudowanym na porozumieniu handlowym USA i Chin oraz wyparowaniu ryzyka bezumownego brexitu. Ale przy odstawieniu na bok czynników geopolitycznych, wzrasta znaczenie danych makro, a tu ciągle nie widać solidnych oznak przyspieszenia ożywienia. Rynki mogą być pełne nadziei na poprawę, ale kredyt zaufania nie będzie wieczny.


Zakładam konto maklerskie

Załóż konto maklerskie w regulowanej instytucji w 8 min i zacznij inwestować!


 

Przyszły tydzień: PMI, Ifo, BoE, Riksbank, Norges Bank, BoJ, rynek pracy z Australii, PKB z NZ, CPI z Kanady

W USA indeksy PMI (pon), NY Empire State (pon) czy Philly Fed (czw) powinny pomóc określić kondycję aktywności biznesu, szczególnie kiedy ostatnie szacunki ISM pozostawiły mieszane nastroje. Mocne odczyty w połączeniu z pasywnym Fed i solidną postawą rynku pracy powinny budować obraz przyjazny bardziej ryzyku i rynkowi akcji, a niekoniecznie dla USD.

W strefie euro wskaźniki PMI (pon) mogą zasygnalizować próby odbijania w przemyśle, ale ciekawszym będzie, czy sektor usługowy „nie zaraził się” apatią? Przy nowych strajkach we Francji ryzyka przeważają po stronie rozczarowania. W Niemczech indeks Ifo powinien wzrosnąć, odzwierciedlając poprawę w indeksach ZEW i Sentix. Byłoby to miłym impulsem dla kupujących EUR, którzy powoli odzyskują inicjatywę.

W Wielkiej Brytanii porządkowanie po wyborach z formowaniem nowego rządu, expose premiera (czw) i potencjalnym rozpoczęciem prac nad ustawą brexitowa (pt). Z danych w następnym tygodniu trudno będzie odsiać niepewność o wynik wyborów i przyszłość brexitu, więc do wahnięć względem prognoz należy podchodzić z rezerwą. Posiedzenie Banku Anglii (czw) powinno przynieść utrzymanie stopy procentowej bez zmian, ale przy dysydentach chcących cięcia. Ostatnim razem było ich dwóch – większa liczba podsienie ryzyko obniżki na początku przyszłego roku. Kurs funta GBP może być ponownie wrażliwy na czynniki makro, szczególnie przy nawisie długich pozycji budowanych przed wyborami.

W Szwecji Riksbank idzie pod prąd i niemal na pewno dokona podwyżki stóp procentowych (czw). Świadomość ryzyk wynikających z ujemnych stóp procentowych skłania bank do podwyżki, pomimo zagrożeń dla perspektyw inflacji i wzrostu. W projekcji bank powinien zasugerować brak zmian w przyszłym roku, co powinno być neutralne dla SEK. Korona ma potencjał do umocnienia, o ile klimat globalny nie będzie generował nieprzyjemnych niespodzianek.

Dla odmiany Norges Bank (czw) nie dokona zmian w poziomie stóp procentowych.

Dane od ostatniego posiedzenia nie zmieniły obrazu gospodarki, co powinno prowadzić do utrzymania dotychczasowego nastawienia z neutralną ścieżką na kolejne miesiące, ale z podtrzymaniem wyższego prawdopodobieństwa dla podwyżki. Jeśli to by uległo zmianie, NOK będzie tracił.

W Polsce mamy wysyp danych makro (śr-pt), które (pomijając wahania sezonowe) powinny wskazać na stabilizację aktywności gospodarczej. Ponieważ RPP na każdym kroku potwierdza chęć utrzymania stóp procentowych bez zmian w 2020, a prawdopodobnie też i w 2021 r., dane nie są katalizatorem dla rynku walutowego. Kurs euro do złotego EUR/PLN wrócił do korytarza utrzymywanego przez większość czasu w ciągu ostatnich 18 miesięcy (4,26-4,32) i nie sądzimy, aby miał z niego się wychylać.

Na grudniowym posiedzeniu Bank Japonii (śr-czw) powinien utrzymać parametry polityki monetarnej bez zmian. Przy innych głównych bankach (głównie Fed) przechodzącym w tryb wiat-and-see, BoJ nie musi kontrować dodatkowym luzowaniem. Szczególnie, że każde posunięcie byłoby bardzo ryzykowne w skutkach ubocznych dla sektor bankowego. Kurs jena JPY może skupić się na wycenie ryzyka globalnego.

W Australii wydarzeniem tygodnia będzie raport z rynku pracy (czw). Niski przyrost zatrudnienia lub kolejny ubytek miejsc pracy może podbić stopę bezrobocia do 5,4 proc., co otwiera dyskusję o kolejnej obniżce stopy procentowej na najbliższym posiedzeniu w lutym. To może hamować umocnienie kursu dolara australijskiego AUD wynikające z korzystnego wpływu czynników globalnych. W Nowej Zelandii brak paniki w szeregach RBNZ i poprawa w indeksach aktywności biznesowej stały się paliwem do odbicia kursu dolara nowozelandzkiego NZD. Odczyt PKB za III kw. (śr) może podtrzymać ten trend.

Informacje o finalizacji prac na USMCA,

pozytywny sentyment globalny i wyższe ceny ropy tworzą razem klimat przyjazny umocnieniu CAD lub przynajmniej utrzymaniu kursu dolara amerykańskiego do kanadyjskiego USD/CAD na miesięcznych minimach. Ale w tle czai się ryzyko gołębiego zwrotu Banku Kanady po tym, jak spekulacje obudził silnie rozczarowujący raport z rynku pracy. W następnym tygodniu testem zaufania będą dane o inflacji (śr) – słaby odczyt odsuwający inflację od celu 2 proc. wzmocni gołębie oczekiwania. 

Po więcej aktualności rynkowych zapraszamy do serwisu analitycznego TMS NonStop. Jest to platforma dla aktywnych inwestorów, którzy poszukują informacji na temat bieżącej sytuacji na rynkach finansowych. W serwisie użytkownicy znajdą zarówno kalendarz rynkowy, dane makroekonomiczne aktualizowane w czasie rzeczywistym, jak i komentarze analityków. Informacje z TMS NonStop można także znaleźć w aplikacji do mobilnego tradingu TMS Brokers.

Notowania: EURPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURPLN/

Konrad Białas

Główny Ekonomista TMS Brokers Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Odpowiedzialny za analizę fundamentalną walut G10 i rynków wschodzących. Zwycięzca rankingu Bloomberga na najtrafniejsze prognozy walutowe (Q32015) oraz laureat I miejsca w rankingu Pulsu Biznesu dla prognoz EUR/PLN, USD/PLN i CHF/PLN (marzec 2016 r.). Komentator wydarzeń ekonomicznych w telewizji i prasie

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk