• Odbierz prezent
dane makro na nowy tydzień
Z artykułu dowiesz się:

- Jakie dane makro mogą być istotne dla rynków w tym roku

W bieżącym tygodniu dalej obserwujemy fundusze inwestycyjne wskazane na początku lipca. Chodzi o Caspar Akcji Europejskich, Altus ASZ Dłużny, Investor Niemcy, MetLife Akcji Chińskich i Azjatyckich i Franklin U.S. Opportunities Fund N (acc) PLN. Dodatkowo, na naszej liście obserwowanych umieściliśmy tym razem fundusz BPH Globalny Żywności i Surowców.

 

Co tydzień w poniedziałek będziemy dla Was publikować naszą listę obserwowanych funduszy. Pokażemy Wam, jak wydarzenia makroekonomiczne mogą wpłynąć na jej zawartość. Na koniec każdego miesiąca wskażemy, czy w badanym okresie na liście znalazł się fundusz, który warto dodać do swojego wirtualnego portfela.

 

Caspar Akcji Europejskich uzależniony od wielu danych makro

Inwestorzy obserwujący wyniki funduszu Caspar Akcji Europejskich w tym tygodniu powinny śledzić m.in. dane dotyczące produkcji przemysłowej w Niemczech za czerwiec (poniedziałek). Doskonały klimat biznesowy w przemyśle w tym kraju dobrze wróży temu odczytowi. Eksperci spodziewają się miesięcznej dynamiki na poziomie 3,4%. Ponadto warto zwrócić uwagę na bilans handlu zagranicznego w Wlk. Brytanii (w maju -11,86 mld GBP) za czerwiec oraz produkcję przemysłową (0,4% r/r za maj) za ten sam miesiąc. Dane te zostaną opublikowane w czwartek. W końcu, warto zwrócić uwagę na piątkowe dane, tj. inflację konsumencką za lipiec w Niemczech (prognoza 1,7% r/r), Francji (prognoza 0,7% r/r), Hiszpanii (prognoza 1,5% r/r) i Włoszech (prognoza 1,1% r/r).

Dalsza poprawa wskaźników będzie silnym wsparciem dla wycen Caspar Akcji Europejskich.

 

Niekorzystne wiatry dla Altus ASZ Dłużny

Na wyceny funduszu Altus ASZ Dłużny w aktualnym tygodniu będzie oddziaływać piątkowa informacja o wysokości dynamiki zmian cen w Polsce za lipiec. Według wstępnych szacunków ostatnio dynamika inflacji przyśpieszyła i wzrosła w ujęciu rocznym do 1,7% w lipcu.

Tylko jeśli wstępne dane nie potwierdzą się i nastąpi osłabienie dynamiki zmian cen, wpłynie to pozytywnie na wzrost cen obligacji. To przełoży się na wyższe wyceny obserwowanego przez nas funduszu.

 

Zielono światło do wzrostów Investor Niemcy

Inwestorzy, którzy mają w swoich portfelach Investor Niemcy powinni w tym tygodniu zwrócić uwagę na dane dotyczące produkcji przemysłowej w Niemczech za czerwiec (poniedziałek) oraz inflacji konsumenckiej za lipiec w Niemczech. W pierwszym przypadku specjaliści spodziewają się miesięcznej dynamiki na poziomie 3,4%, natomiast w drugim dynamiki 1,7% r/r.

Liczymy tutaj na mocny odczyt jeśli chodzi o produkcję przemysłową oraz na stabilny poziom inflacji. Takie dane byłyby czynnikiem prowzrostowym dla funduszu Investor Niemcy.

 

Nadwyżka handlu w Chinach nabiera rozpędu

Impulsu do wzrostów wycen MetLife Akcji Chińskich i Azjatyckich będziemy wyglądać we wtorkowych odczytach bilansu handlu zagranicznego (USD) w Chinach oraz odczytach inflacji za lipiec zarówno CPI, jak i PPI, które poznamy w środę. Handel zagraniczny odgrywa istotną rolę dla gospodarki danego kraju, ale również wpływa na rynki finansowe. Według prognoz, nadwyżka handlowa Chin wzrośnie do 46,08 mld USD, o 3,33 mld USD więcej aniżeli w czerwcu. Z kolei odczyty inflacyjne Państwa Środka mają być stabilne i ukształtować się na poziomie odpowiednio 1,5% oraz 5,5%.

 

Przewaga eksportu nad importem w Chinach jest coraz bardziej widoczna, co dobrze wróży wycenom obserwowanego funduszu. Stabilne odczyty inflacyjne powinny dodatkowo wspomóc jego notowania.

 

Słabsza dynamika inflacji w USA to bardziej gołębi FED

Na wyceny niedawno dodanego do naszej listy obserwowanych funduszu Franklin U.S. Opportunities Fund N (acc) PLN, wpływ będą miały piątkowe informacje na temat inflacji CPI za lipiec. Dynamika inflacji konsumenckiej w USA jest w trendzie spadkowym od lutego 2017 roku. Tym razem prognoza zakłada nieznaczne przyśpieszenie do poziomu 1,7% r/r.

 

Wyższy od zakładanego odczyt lipcowej inflacji w USA może okazać się czynnikiem wspierającym amerykańskiego dolara. Z kolei słabszy od oczekiwań odczyt byłby bardziej korzystny dla amerykańskiej giełdy, co wsparłoby notowania Franklin U.S. Opportunities Fund N (acc) PLN.

 

Ropa najważniejszym surowcem dla funduszu BPH

Wartość jednostek uczestnictwa funduszu BPH Globalny Żywności i Surowców jest w dużej mierze zależna od notowań ropy naftowej. Tym samym, będziemy się przyglądać przede wszystkim środowemu odczytowi zmiany zapasów ropy wg EIA, ale również wtorkowemu odczytowi zmiany zapasów ropy wg API. Jeśli chodzi o ten ważniejszy odczyt pochodzący z rządowych źródeł, to warto zauważyć, że 5 ostatnich odczytów tygodniowych z rzędu było pod kreską. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na ilość wież wiertniczych w USA wg Baker Hughes (dane te będą publikowane w piątek). Ostatni odczyt przyniósł ich wzrost o 2 do 766. 

Najbardziej pożądanym wskazaniem jest spadek zapasów ropy idący w parze ze spadkiem ilości platform wiertniczych. Wówczas fundusz BPH Globalny Żywności i Surowców ma szanse na wyraźniejsze wzrosty.


Krzysztof Peć

Redaktor serwisu Targeto.pl i blog.targeto.pl, ekspert od prognoz dla rynków kapitałowych, autor analiz i podsumowań makroekonomicznych. Targeto.pl to serwis analizujący fundusze inwestycyjne dostępne na polskim rynku. Dostarcza narzędzia wspierające zarządzanie i kontrolę nad inwestycją oraz darmową wiedzę na temat inwestowania.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk