• Odbierz prezent
Prognoza zysków: Czy Mario Draghi namiesza na rynkach?
Z artykułu dowiesz się:

- Na jakie dane makro warto zwrócić uwagę w tym tygodniu

W bieżącym tygodniu obserwujemy już 5 funduszy inwestycyjnych. Do poprzedniej trójki, tj: Caspar Akcji Europejskich, Altus ASZ Dłużny i Franklin U.S. Opportunities Fund N (acc) PLN, dołączył tym razem Franklin India z uwagi na publikację tamtejszego PMI dla usług oraz ponownie MetLife Akcji Chińskich i Azjatyckich. Spływające dane makroekonomiczne będą miały wpływ na notowania jednostek uczestnictwa tych funduszy, dlatego warto je obserwować.

 

Co tydzień w poniedziałek będziemy dla Was publikować naszą listę obserwowanych funduszy. Pokażemy Wam, jak wydarzenia makroekonomiczne mogą wpłynąć na jej zawartość. Na koniec każdego miesiąca wskażemy, czy w badanym okresie na liście znalazł się fundusz, który warto dodać do swojego wirtualnego portfela.

Nasza aktualna lista obserwowanych prowadzona od 31.07.2017r. Utwórz swoją za darmo tutaj.

FXMAG forex prognoza zysków: czy mario draghi namiesza na rynkach? ism pmi stopy procentowe 1

Czy indyjski PMI zacznie wkrótce odbijać?

Inwestorzy, którzy ulokowali swoje pieniądze w funduszu Franklin India, powinni wypatrywać wtorkowego (05.09.17) odczytu tamtejszego PMI dla usług za sierpień. W lipcu usługowy indeks PMI spadł do poziomu 45,9 pkt i odnotował najniższą wartość od 4 lat. A wszystko za sprawą „największej rewolucji od uzyskania niepodległości”. Wprowadzenie centralnego podatku GST spowodowało, jak pokazują dane, niemały chaos. Mimo tego, firmy są bardzo pozytywnie nastawione do najbliższych 12 miesięcy i uważają, że krótkoterminowy bałagan i spadek aktywności gospodarczej zostanie w następnych miesiącach sowicie wynagrodzony. Warto więc obserwować najbliższy odczyt PMI i szukać w nim pierwszych oznak odbijania.

Liczymy, że zamieszanie związane ze zmianami podatkowymi w Indiach będzie miało charakter krótkotrwały, jak w przypadku wymiany banknotów. W związku z tym odbijanie wskaźnika będzie silnym wsparciem dla wycen Franklin India.

Stopy procentowe, a notowania Altusa

Na wyceny funduszu Altus ASZ Dłużny w tym tygodniu będzie oddziaływać środowa (06.09.17) decyzja ws. stóp procentowych oraz komunikat po posiedzeniu RPP. W warunkach wzrostu stóp procentowych obligacje będące w posiadaniu funduszu, nie powinny zachowywać się najlepiej. Niemniej naszym zdaniem podwyżka stóp procentowych w Polsce w perspektywie najbliższego roku jest mało prawdopodobna.

Ewentualny wzrost stóp procentowych powinien zadziałać negatywnie na notowania funduszu. Niemniej nie zakładamy takiego scenariusza.

ISM ważniejszy od PMI w USA

Na wyceny funduszu Franklin U.S. Opportunities Fund N (acc) PLN, wpływ będzie miała środowa (06.09.17) publikacja ISM dla usług w USA za sierpień. Pamiętajmy, że wskaźnik ISM jest ważniejszy dla inwestorów od popularnego wskaźnika PMI. Ostatnia tj. lipcowa jego wartość wyniosła 53,9 pkt., a tym razem prognoza wynosi 54,6 pkt. Byłby to ciągle przyzwoity wynik. W kontekście notowań funduszu warto również obserwować środowy odczyt dot. handlu zagranicznego USA.

Dalsza poprawa wskaźnika ISM będzie mocnym wsparciem dla wycen Franklin U.S. Opportunities Fund N (acc) PLN.

Inwestorzy wypatrują wystąpienia Mario Draghiego

Poza Polską, decyzja ws. stóp procentowych zostanie podjęta także w przypadku strefy euro. Nastąpi to w najbliższy  czwartek (07.09.17). Po niej nastąpi konferencja z udziałem prezesa EBC Mario Draghiego. Gdy decydenci banku spotkają się, niektórzy inwestorzy będą oczekiwać zapowiedzi wygaszania QE. Choć według przewidywań przedstawicieli BlackRock, redukcji programu skupowania aktywów powinniśmy spodziewać się w drugiej połowie przyszłego roku. Poza decyzją ws. stóp procentowych, w kontekście notowań funduszu, warto zwrócić uwagę także na wtorkowy (05.09.17) odczyt PMI dla usług za sierpień w strefie euro.

Przedwczesne zakończenie działań stymulujących gospodarkę euro zony stanowi istotny czynnik ryzyka dla notowań funduszu Caspar Akcji Europejskich.

Dane z Chin istotne dla Metlife Akcji Chińskich i Azjatyckich

Inwestorzy obserwujący wyniki funduszu Metlife Akcji Chińskich i Azjatyckich w tym tygodniu powinni śledzić piątkowe (08.09.17) dane dotyczące bilansu handlu zagranicznego w Chinach. W lipcu nadwyżka w handlu zagranicznym Chin wzrosła do 46,74 mld USD. Liczymy na dalszą poprawę salda. Ponadto, w kontekście notowań funduszu, warto obserwować wtorkowy (05.09.17) odczyt indeksu PMI dla usług w Chinach za sierpień, piątkowe dane dotyczące PKB Japonii oraz sobotnie (09.09.17) dane dotyczące inflacji w Państwie Środka.

Dalsza poprawa bilansu będzie silnym wsparciem dla wycen Metlife Akcji Chińskich i Azjatyckich.

 


Krzysztof Peć

Redaktor serwisu Targeto.pl i blog.targeto.pl, ekspert od prognoz dla rynków kapitałowych, autor analiz i podsumowań makroekonomicznych. Targeto.pl to serwis analizujący fundusze inwestycyjne dostępne na polskim rynku. Dostarcza narzędzia wspierające zarządzanie i kontrolę nad inwestycją oraz darmową wiedzę na temat inwestowania.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk