• Odbierz prezent
Prognoza walutowa EURPLN, USDPLN, EURUSD. Notowania polskiego złotego padły na łeb, na szyję! Zobacz, czy PLN ma szansę na odrobienie strat

Pogorszenie nastrojów otoczenia zewnętrznego wraz ze schłodzeniem oczekiwań rynkowych na rychłe podwyżki stóp procentowych w Polsce skutkuje presją na przecenę polskiej waluty. Kurs EUR/PLN walczy obecnie o wybicie powyżej psychologicznej bariery 4,50, choć w naszej ocenie to techniczny opór na 4,5050 jest zdecydowanie silniejszym poziomem mogącym zatrzymać zwyżkę notowań.

Jesteśmy dość sceptycznie nastawieni do wyceny złotego w najbliższych dniach. Rozstrzygający będzie wpływ otoczenia, gdyż nie uważamy, by po stronie perspektyw polityki pieniężnej miałoby się wiele zmienić w czerwcu.

Zakładając stabilizację eurodolara (nasz scenariusz bazowy) liczymy również na uspokojenie wyceny złotego do euro. Wspomniana wcześniej bariera powinna być zatem kresem osłabienia polskiej waluty a notowania EUR/PLN powinny przejść w trend horyzontalny oczekując na nowe impulsy. W średnim terminie nadal pozostajemy jednak optymistami co do wartości złotego. O jego aprecjacji zadecydować powinny solidne fundamenty polskiej gospodarki. 

USD/PLN

Najbliższe dni przebiegać będą w spokojnej atmosferze. Spodziewana stabilizacja par EUR/USD i EUR/PLN zadecydować powinna także o niewielkich fluktuacjach kursu USD/PLN. W szczególności, iż piątkowy niezwykle silny ruch tej pary wskazuje na potrzebę złapania krótkoterminowego punktu równowagi w oczekiwaniu na wynik posiedzenia Fed.

EUR/USD

Słabsze nastroje w połączeniu z pozytywnymi niespodziankami w danych z USA wspierają dolara w relacji do euro. W rezultacie kurs EUR/USD obniżył się – po raz drugi w ciągu tygodnia – do bariery 1,21. W naszej ocenie od tego momentu eurodolar powinien przejść jednak w trend horyzontalny a argumentem za tym przemawiającym będzie oczekiwanie na najważniejsze wydarzenie tego tygodnia na rynkach finansowych tj. posiedzenie amerykańskiej Rezerwy Federalnej.

Czytaj także: Kurs euro spada jak kamień w wodę! Rekordowe dane doprowadzają do euforii na notowaniach złotego (EURPLN)

Niezdecydowanie zapanowało na rynkach. Trwa walka między optymizmem gospodarczym a obawami o inflację. Tak, jakby każdy czekał na definitywny sygnał, może z raportu z rynku pracy USA. Na ten jednak trzeba poczekać aż do piątku. Wczoraj PMI z Eurolandu i ISM z USA były mocniejsze, ale bez większego w.. Czytaj
Kurs euro spada jak kamień w wodę! Rekordowe dane doprowadzają do euforii na notowaniach złotego (EURPLN)

O ile jego wynik jest dość łatwy do przewidzenia (stabilizacja stóp procentowych, ostrożne podejście do ożywienia gospodarczego, wstrzemięźliwość w kwestii ograniczania programu skupu aktywów), to inwestorzy i tak będą skłonni wstrzymywać się w swoich decyzjach do czasu poznania między innymi wykresu dot-plot.

Notowania: EURPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURPLN/

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk