Według prognozy stawek kosztorysowych SEKOCENBUD w perspektywie roku koszty budowy (bez kosztów gruntu) wzrosną najbardziej w przypadku domów jednorodzinnych (o ok.12%), co wynika z dużego popytu na te obiekty i relatywnie większego udziału kosztów robocizny, której stawki również silnie rosną (Wykres 25). Wybuch konfliktu militarnego w Ukrainie powoduje zaburzenia na rynkach wielu surowców wykorzystywanych w budownictwie oraz problemy z siłą roboczą (powroty Ukraińców do kraju) i najpewniej wzmocni tendencje wzrostowe kosztów budowy.
Średnia dostępność mieszkania (liczba metrów możliwych do nabycia za przeciętne wynagrodzenie) w 4q21 zmalała w analizowanych największych miastach. Znacząco zmalała r/r w Katowicach, Krakowie i Gdańsku, blisko 4q20 kształtowała się w przypadku Warszawy i Poznania (Wykres 26). Pogorszenie dostępności wynika ze wzrostu cen mieszkań zwykle szybszego niż wzrost wynagrodzeń w 4q21, jedynie w Poznaniu ceny mieszkań rosły nieco wolniej niż wynagrodzenia. Relatywnie większa dostępność cechuje Katowice (0,99) i Łódź (0,84), najmniejsza jest w Warszawie (0,63) i Gdańsku (0,69).
Indeks Dostępności Mieszkaniowej (IDM) M3 prezentowany w raportach AMRON_SARFIN utrzymuje się poniżej 200 pkt. Indeks, obliczany dla przykładowej rodziny (2 osoby pracujące i dziecko, uwzględnia zmiany ceny mieszkania z segmentu 45-55 m kw. w 8 największych miastach, oprocentowanie kredytu, średnie dochody rodziny oraz koszty utrzymania (wg minimum socjalnego).
***Materiał pochodzi z raportu PKO BP: “Nieruchomości Mieszkaniowe / Analizy Nieruchomości”, którego pełną zawartość możesz zobaczyć i pobrać klikając w poniższy przycisk: