• Odbierz prezent
Prognoza dla rynku nieruchomości: koszty budowy wzrosną najbardziej w przypadku domów jednorodzinnych. Zobacz, co się może wydarzyć na rynku mieszkaniowym!
fot. freepik.com

Według prognozy stawek kosztorysowych SEKOCENBUD w perspektywie roku koszty budowy (bez kosztów gruntu) wzrosną najbardziej w przypadku domów jednorodzinnych (o ok.12%), co wynika z dużego popytu na te obiekty i relatywnie większego udziału kosztów robocizny, której stawki również silnie rosną (Wykres 25). Wybuch konfliktu militarnego w Ukrainie powoduje zaburzenia na rynkach wielu surowców wykorzystywanych w budownictwie oraz problemy z siłą roboczą (powroty Ukraińców do kraju) i najpewniej wzmocni tendencje wzrostowe kosztów budowy.

 

Oczekiwana kontynuacja wzrostu kosztów budowy, silniejsza domów jednorodzinnych

 

 

Prognoza dla rynku nieruchomości: koszty budowy wzrosną najbardziej w przypadku domów jednorodzinnych. Zobacz, co się może wydarzyć na rynku mieszkaniowym! - 1

 

Średnia dostępność mieszkania w 4q21 znacząco zmalała r/r w Katowicach, Krakowie i Gdańsku

Średnia dostępność mieszkania (liczba metrów możliwych do nabycia za przeciętne wynagrodzenie) w 4q21 zmalała w analizowanych największych miastach. Znacząco zmalała r/r w Katowicach, Krakowie i Gdańsku, blisko 4q20 kształtowała się w przypadku Warszawy i Poznania (Wykres 26). Pogorszenie dostępności wynika ze wzrostu cen mieszkań zwykle szybszego niż wzrost wynagrodzeń w 4q21, jedynie w Poznaniu ceny mieszkań rosły nieco wolniej niż wynagrodzenia. Relatywnie większa dostępność cechuje Katowice (0,99) i Łódź (0,84), najmniejsza jest w Warszawie (0,63) i Gdańsku (0,69).

 

Indeks Dostępności Mieszkaniowej (AMRON) utrzymuje się poniżej 200 pkt.

Indeks Dostępności Mieszkaniowej (IDM) M3 prezentowany w raportach AMRON_SARFIN utrzymuje się poniżej 200 pkt. Indeks, obliczany dla przykładowej rodziny (2 osoby pracujące i dziecko, uwzględnia zmiany ceny mieszkania z segmentu 45-55 m kw. w 8 największych miastach, oprocentowanie kredytu, średnie dochody rodziny oraz koszty utrzymania (wg minimum socjalnego).

 

Prognoza dla rynku nieruchomości: koszty budowy wzrosną najbardziej w przypadku domów jednorodzinnych. Zobacz, co się może wydarzyć na rynku mieszkaniowym! - 2

Prognoza dla rynku nieruchomości: koszty budowy wzrosną najbardziej w przypadku domów jednorodzinnych. Zobacz, co się może wydarzyć na rynku mieszkaniowym! - 3

Prognoza dla rynku nieruchomości: koszty budowy wzrosną najbardziej w przypadku domów jednorodzinnych. Zobacz, co się może wydarzyć na rynku mieszkaniowym! - 4

 

***Materiał pochodzi z raportu PKO BP: “Nieruchomości Mieszkaniowe / Analizy Nieruchomości”, którego pełną zawartość możesz zobaczyć i pobrać klikając w poniższy przycisk:

Pobierz cały raport


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 
Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk