• Odbierz prezent
Prognoza 2022 Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH): koniec hossy na rynku kryptowalut?
fot. freepik.com

Kryptowaluty przyciągnęły inwestorów, kusząc ich wysokimi stopami zwrotu i trwającym cyklem wzrostowym. Niektórzy uczestnicy rynku zaczęli nazywać Bitcoina cyfrowym złotem ze względu na jego ograniczoną ilość i wysoką wycenę. Choć rok 2021 był byczy dla kryptowalut, pokazał on również, że inwestujący w aktywa cyfrowe podzielają obawy rynków kapitałowych. W okresach niepewności kryptowaluty mogą tracić na wartości przez przyspieszony odpływ inwestorów z ryzykownych inwestycji.

 

Patrząc jednak wstecz, adopcja kryptowalut przyspiesza i wzbudzają one zainteresowanie coraz większej liczby inwestorów i instytucji. Salwador stał się w 2021 roku pierwszym państwem, które rozpoczęło przyjmowanie płatności w Bitcoinie oraz skup kryptowaluty m.in. w 10-letnich obligacjach. Pensje burmistrzów Nowego Jorku czy Miami wypłacane są w kryptowalutach. W Kanadzie został zatwierdzony ETF skupujący Bitcoina w imieniu inwestorów. W 2022 roku uczestnicy rynku będą wypatrywać informacji o tym, że podobny ETF został zaakceptowany w Stanach Zjednoczonych. Dodatkowo, trwają prace nad systemami, które docelowo przyspieszą płatności Bitcoinem i zwiększą przepustowość sieci, co może pozytywnie wpłynąć na jego praktyczne zastosowanie.

 

Jak na razie USA i UE nie poszły w ślady Chin w kwestii regulacji

Jednak wiele krajów na całym świecie planuje w pełni zająć się tematem kryptowalut i ich potencjalną regulacją w trakcie 2022 roku.

Prognoza 2022 Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH): koniec hossy na rynku kryptowalut?  - 1

Należy pamiętać, że prezentowane dane odnoszą się do wyników osiągniętych w przeszłości i nie są wiarygodnym wskaźnikiem przyszłych wyników.

Źródło: Bloomberg, Dział Analiz XTB

 

W tym modelu możemy zobaczyć, jak cena Bitcoina zareagowała po tzw. halvingach w 2012, 2016 i 2020 roku, za każdym razem rozpoczynając kolejną hossę wybijając poprzednie szczyty i osiągając szczyt euforii po dynamicznym, wykładniczym wzroście ceny na koniec cyklu. W aktualnym cyklu rynkowym "wybicie górą" jeszcze nie nastąpiło, a poziom euforii nadal wydaje się "stygnąć", pomimo wyceny w pobliżu 48 000 USD. Zgodnie z mierzeniami Fibonacciego, szczyt na poziomie Fibonacciego 2.272 jest nadal możliwy do osiągnięcia na początku 2022 roku. Jak dotąd, w poprzednich cyklach poziom ten zawsze był osiągany i stanowił opór na końcu cyklu.

 

Rok 2021 przyniósł wzrost świadomości wśród inwestorów, którzy zaczęli dostrzegać nowe technologie stojące za kryptowalutami

W połączeniu z napływem kapitału instytucjonalnego mogą oni zakłócić poprzedni cykl wzrostowy Bitcoina, który cyklicznie zawsze rozpoczynał się po tzw. halvingu i trwał przez podobną liczbę tygodni. Bardziej ostrożni inwestorzy zwracają jednak uwagę, że dotychczasowe cykle wzrostowe sugerują, że pierwszy kwartał 2022 roku może przynieść koniec hossy. Rok 2022 zapowiada się więc równie ciekawie jak 2021.

 

*** artykuł powstał na podstawie "Raportu Badawczego XTB: Prognozy na 2022 rok"

Nota prawna

 


X-Trade Brokers

XTB jest jednym z wiodących europejskich brokerów i największym polskim brokerem. Zapewnia inwestorom dostęp do ponad 1500 instrumentów, wliczając w to waluty, indeksy, akcje i towary. Obecnie posiada oddziały w 11 krajach. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk