Reklama
WIG82 650,11+1,34%
WIG202 437,88+1,80%
EUR / PLN4,31-0,12%
USD / PLN3,98-0,18%
CHF / PLN4,41+0,13%
GBP / PLN5,04+0,09%
EUR / USD1,08+0,05%
DAX18 481,87+0,03%
FT-SE7 955,00+0,29%
CAC 408 223,41+0,23%
DJI39 760,08+1,22%
S&P 5005 248,49+0,86%
ROPA BRENT86,60+1,05%
ROPA WTI82,62+1,10%
ZŁOTO2 215,87+1,10%
SREBRO24,81+0,98%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Produkcja ropy naftowej w Rosji najmniejsza od prawie roku. Cena ropy najniżej od lutego

Dorota Sierakowska | 12:43 03 czerwiec 2019
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Końcówka maja na rynku ropy naftowej była okresem zdecydowanej przewagi strony podażowej. Notowania ropy gatunku WTI zakończyły miniony tydzień w okolicach 53 USD za baryłkę, a ceny ropy Brent zbliżyły się do poziomu 61 USD za baryłkę. W przypadku obu rodzajów surowca oznacza to najniższe poziomy cenowe od lutego bieżącego roku.

Dzisiejsza sesja na rynku tego surowca rozpoczyna się spokojnie. Notowania ropy naftowej poruszają się w konsolidacji. Co prawda pesymistyczne nastroje nie opuszczają inwestorów, ale jednocześnie pojawiły się ostatnio także informacje, które mogą wspierać stronę popytową w kolejnych tygodniach i miesiącach.

Produkcja ropy naftowej w Rosji najmniejsza od prawie roku - 1

Produkcja ropy naftowej w Rosji najmniejsza od prawie roku - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Reklama

W niedzielę z Rosji napłynęły dane o tamtejszym spadku produkcji ropy naftowej w maju. W poprzednim miesiącu wydobycie ropy w Rosji wyniosło średnio 11,11 mln baryłek dziennie, co jest najniższym poziomem od czerwca 2018 roku. Dla porównania, w kwietniu br. średnia produkcja ropy naftowej w Rosji wynosiła 11,23 mln baryłek dziennie. Spadek produkcji ropy w Rosji w minionym miesiącu miał związek z zaburzeniami w eksporcie, a dokładniej – z przerwą w dostawie surowca ropociągiem Przyjaźń po informacjach o zanieczyszczeniu surowca. W maju eksport ropy z Rosji tym ropociągiem wyniósł średnio 4,209 mln baryłek dziennie, podczas gdy w kwietniu znajdował się on na poziomie 4,494 mln baryłek dziennie.

Powyższe dane pokazują, że produkcja ropy naftowej w Rosji znajduje się poniżej limitu deklarowanego w porozumieniu naftowym, wynoszącego 11,18 mln baryłek dziennie. Jednocześnie, spadek wydobycia był jedynie przejściowy i nie był on znaczący, co sprawia, że wczorajsze dane nie miały zbyt silnej wymowy.

Jednocześnie, warto pamiętać, że Rosja nadal nie zadeklarowała się jednoznacznie w sprawie przedłużenia porozumienia naftowego. Politycy z tego kraju dotychczas przekazywali sprzeczne informacje – możliwe, że do ostatniej chwili nie będzie wiadomo, czy Rosja dołączy do porozumienia na kolejne miesiące, czy jednak zrezygnuje z tej formy współpracy z OPEC. Wybór dla Rosji jest trudny – z jednej strony, dołączenie do porozumienia będzie mocniej wspierało ceny ropy (a to dla tego kraju jest korzystne), ale z drugiej strony, będzie ono oznaczało oddawanie większego pola konkurencji, w tym Amerykanom.

Produkcja ropy naftowej w Rosji najmniejsza od prawie roku - 2

Produkcja ropy naftowej w Rosji najmniejsza od prawie roku - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Reklama

ZŁOTO

Cena złota najwyższa od dwóch miesięcy.

Ostatnie dni maja przyniosły wyczekiwane odbicie w górę notowań złota. Cena tego kruszcu dynamicznie wzrosła, a podczas piątkowej sesji przekroczyła z powrotem poziom 1300 USD za uncję. Dzisiaj rano zwyżka jest kontynuowana, a notowania złota sięgnęły już okolic 1320 USD za uncję. To najwyższy poziom cen od końcówki marca tego roku.

W piątek siłą napędową do zwyżek cen złota było osłabienie amerykańskiego dolara. Indeks USD spadł z tegorocznych maksimów, a jego negatywna korelacja z notowaniami złota otworzyła pole do wzrostu cen kruszcu. Jednak wciąż jest zbyt wcześnie, aby osądzić, czy ten ruch będzie trwały. Odreagowania spadkowego na amerykańskim dolarze można było się spodziewać z czysto technicznego punktu widzenia, jednak USD trzyma się relatywnie mocno w średnio- i długoterminowej perspektywie.

Zarówno złoto, jak i amerykański dolar, odgrywają rolę tzw. bezpiecznych przystani na globalnych rynkach finansowych. Ostatni wzrost awersji inwestorów do ryzyka (związany głównie z międzynarodową polityką handlową USA) przyciągnął inwestorów na oba te rynki, jednak dolar w minionych tygodniach okazał się atrakcyjniejszy. Złoto dopiero teraz wyrwało się z trzymiesięcznego ruchu spadkowego i zaczęło radzić sobie lepiej.

Reklama

Produkcja ropy naftowej w Rosji najmniejsza od prawie roku - 3

Produkcja ropy naftowej w Rosji najmniejsza od prawie roku - 3

Notowania złota – dane dzienne

Nota prawna

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Dorota Sierakowska

Dorota Sierakowska

Analityczka, inwestorka, seryjna przedsiębiorczyni i zapalona podróżniczka. Pierwsza w Polsce analityczka, specjalizująca się wyłącznie w rynku surowcowym – czyli inwestycjach w złoto, ropę naftową czy … kawę oraz autorka bestsellerowej książki: „Świat Surowców”. Jedna z niewielu kobiet-analityczek w branży inwestycyjnej w Polsce. Założycielka Girls Money Club.


Reklama

Czytaj dalej