• Odbierz prezent
Produkcja przemysłowa w Polsce wrosła szybciej niż tego oczekiwano, słaby tydzień dla kursu złotego (PLN)
fot. freepik.com

W tym tygodniu z polskich danych makroekonomicznych największą rolę odegrały wyniki wrześniowej produkcji przemysłowej. Jej wzrost (o 8,8% r/r) okazał się szybszy niż oczekiwano. Wynik ten niestety trochę osłabił nieco wyższy wskaźnik rocznego wzrostu cen produkcji przemysłowej (10,2% r/r). Wysokie ceny i problemy z dostawami trapią sektor produkcyjny w całej Europie. Z drugiej strony, choć przemysł w strefie euro spowalnia, w Polsce utrzymuje solidną dynamikę wzrostu.

Z innych danych z polskiej gospodarki warto również wspomnieć o wynikach z rynku pracy

Według danych we wrześniu płace wzrosły o 8,7% r/r, a wskaźnik zatrudnienia o 0,6 % r/r. Relatywnie optymistyczne były również wyniki sprzedaży detalicznej, które we wrześniu wzrosły o 0,2% m/m i 5,1% r/r (wyrównane sezonowo). Przewidujemy, że pozytywny rozwój handlu detalicznego powinien być kontynuowany, gdyż konsumpcję napędza rosnące zatrudnienie, a przede wszystkim wyższe płace.

Złoty osłabił się w tym tygodniu i w piątek rano był na poziomie 4,61 PLN/EUR

Obecnie, zamiast negatywnego rozwoju gospodarki, umocnieniu złotego przeciwdziała niepewność co do przyszłego rozwoju sytuacji gospodarczej na świecie oraz napięcia polityczne między UE a polskim rządem. Z kolei euro umocniło się wobec dolara i na koniec tygodnia para walutowa USD/EUR oscylowała na poziomie 1,164.


Akcenta

AKCENTA to międzynarodowa instytucja płatnicza, oferująca obsługę transakcji walutowych dla firm zajmujących się eksportem i importem.AKCENTA specjalizuje się w wymianie walut, realizacji płatności zagranicznych i transakcjach zabezpieczających kursy walut. Przewagami AKCENTY wobec banków są bardzo dobre oferowane kursy walut, które każdy Klient może negocjować, niskie opłaty za przelewy międzynarodowe oraz bezpłatne rachunki. Przewagą AKCENTY wobec kantorów internetowych jest specjalizacja w kierunku obsługi firm i pełna oferta usług walutowych uwzględniających potrzeby przedsiębiorstw, w tym transakcje z rynku terminowego (forwardy).AKCENTA działa na rynkach finansowych od ponad 20 lat, obecnie w 7 krajach Europy: w Czechach, Francji, Niemczech, Polsce, Rumunii oraz na Słowacji i Węgrzech. 

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk