• Odbierz prezent
Produkcja przemysłowa dalej rośnie. W stosunku do sierpnia wzrosła o 11 proc. – podał GUS
fot. freepik.com

Wartość produkcji przemysłowej była we wrześniu br. o 8,8 proc. wyższa niż przed rokiem. 

Produkcja przemysłowa dalej rośnie - 1

Przemysł bez niespodzianek i nadal na fali wzrostowej trwającej niezmiennie od blisko półtora roku. We wrześniu dynamika wzrostu w ujęciu rocznym wyniosła 8,8%. Miesiąc wcześniej przemysł rozwijał się w tempie 13,2% r/r. Z kolei w stosunku do sierpnia tego roku przemysł urósł o 11%.

W stosunku do września ubiegłego roku, wzrost produkcji sprzedanej (w cenach stałych) odnotowano w 30 (spośród 34) działach przemysłu. Motorem napędowym przemysłu we wrześniu była produkcja ubrań i wytwarzanie oraz zaopatrywanie w energię elektryczną.

W odczycie wrześniowym zdaje się jeszcze nie widać nadchodzącej zadyszki przemysłu, a tę z kolei sugerował odczyt indeksu PMI za wrzesień. Obecnie przemysł podąża zgodnie z średniookresowym trendem i w październiku możemy oczekiwać, że ponownie przebijemy granicę wzrostu, tj. 10%. Wyznaczony przez nas scenariusz nie jest jednak pewny. Zależy on bowiem ciągle od cen na rynku surowców, a także od możliwości wytwórczych samych przedsiębiorstw, którym z kolei kurczą się zapasy. Na korzyść wzrostów produkcji w przyszłym miesiącu przemawia ciągle niewygasający popyt, który w zbliżającym się wielkimi krokami okresie świątecznym może być jeszcze zwiększony.

Komentarz Mariusza Zielonki, eksperta ekonomicznego Konfederacji Lewiatan


Konfederacja Lewiatan

Konfederacja Lewiatan – organizacja pozarządowa utworzona w styczniu 1999, reprezentująca interesy polskich przedsiębiorców prywatnych. Funkcję prezydenta konfederacji od 2019 pełni Maciej Witucki. 

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk