• Odbierz prezent
Problematyczne kopanie kryptowalut

W 2017 roku nastąpił kryptowalutowy boom, a wraz ze wzrostem popularności samych coinów, rosła popularność "wydobywania" kryptowalut. Można to było zauważyć po liczbie powstających firm, które oferowały kompletny i gotowy do pracy sprzęt potrzebny do "kopania". Firmy prześcigały się w tworzeniu atrakcyjnych ofert sprzedaży koparek, pojawiały się "superoferty” cloudminingu, a co bardziej pomysłowi próbowali sprzedawać "koparki", które były gotowe do „kopania” kryptowalut w algorytmie PoS( Proof of Stake).

Głównym zadaniem komputerów (koparek), które posiadają górnicy jest akceptowanie transakcji wykonanych przez użytkowników sieci, zabezpieczenie jej funkcjonowania oraz utrzymanie synchronizacji w blockchainie. Za wykonaną pracę górnicy otrzymują z góry określone nagrody. Sposób wykonywania tej pracy jest zależny od konkretnego algorytmu danej kryptowaluty. Najbardziej popularnym algorytmem zgodności (konsensusu) wśród kryptowalut jest algorytm PoW (Proof of Work). Polega on na wykonaniu prostych obliczeń (rozwiązywanie funkcji haszującej) i sprawdzeniu jej poprawności. Te proste obliczenia są wykonywane przez ogromnąliczbę komputerów. Mogą to być koparki typu ASIC (używane np. w bitcoinie) lub oparte na kartach graficznych (np. w ethereum), cozależne jest od algorytmu, na jakim oparta jest dana kryptowaluta. Z dnia na dzień zwiększająca się moc obliczeniowa sieci, generuje coraz większe zapotrzebowanie na energię elektryczną.

Kopanie grafika 1 i 2

Na poniższym wykresie doskonale widać jak wzrasta zapotrzebowanie energetyczne dla sieci bitcoin. Wg szacunków, na koniec 2018 roku konsumpcja energetyczna sieci bitcoinaprzekroczy poziom 125 TWh na rok. Dla porównania, na wykresie pokazano roczne zapotrzebowanie energetyczne dla niektórych krajów.

 

Coś dla HODLerów

Alternatywą dla prądożernego algorytmu PoW jest algorytm PoS (Proof of Stake). Pomysł tego "eko-algorytmu" został przedstawiony już w sierpniu 2012 roku przez Sunnego Kinga i Scotta Nadala. Już wtedy zauważyli oni problem zużycia energii, a musimy pamiętać że w 2012 koszt utrzymania sieci bitcoina wynosił jedynie 150 tys. dolarów dziennie, dziś zaś jest to ok. 20 milionów USD.Przedstawili oni pomysł "stakowania"- gdzie algorytm wybierał portfel, który doda kolejny blok transakcyjny na podstawie posiadanych monet. Im więcej monet, tym większa szansa na dodanie nowego bloku, a co za tym idzie, otrzymanie nagrody. Pierwsza wersja PoS musiała szybko rozwiązać kilka podstawowych problemów.

  1. Dystrybucji - jak wprowadzić w obieg pierwsze coiny?
  2. Monopol - użytkownicy posiadający najwięcej monet, będą sie bogacić szybciej niż reszta.
  3. Atak 51% - Tak samo jak w przypadku PoW, użytkownik posiadający ponad 51% ilości monet może przejąć władzę nad siecią.
  4. Problem NoS (Nothing at Stake). Teoria PoS zakłada żeNode (stakujący portfel) doda nowy blok w chwili, gdy dojdzie do spełniania odpowiednich warunków. Do forku dochodzi w sytuacji, gdy dwa node’y w tej samej chwili chcą dokonać podpisu transakcji, o prawidłowości transakcji decyduje trzeci node. Teoretyczny problem następuje gdy 99% node-ów chce podpisać dwa łańcuchy,( nic ich to nie kosztuje, a mogą otrzymać nagrodę) wtedy 1% node-ów może teoretycznie dokonać tzw. podwójnego wydania tych samych monet, używając dwóch łańcuchów.

Pierwszą kryptowalutą opartą na PoS był Peercoin. Powstał on w 2013 i był hybrydą funkcjonującą na zasadach PoW i PoS jednocześnie, co pozwalało wyeliminować kilka podstawowych problemów. Pierwszą "czystą" kryptowalutą opartą na stakowaniu był Blackcoin (BLK), stworzony przez Pavela Vasina w lutym 2014 r. BLK funkcjonuje do dziś i zajmuje 450. miejsce na liście CoinMarketCap.

Szczegóły stakowania konkretnych kryptowalutPoS różnią się od siebie, jednak sama zasada działania jest podobna. Aby móc„kopać metodą PoS” (tak naprawdę jest to proces stakowania, a nie kopania!), musimy posiadać odgórnie określoną liczbę monet na portfelu. W przypadku niektórych coinów są to specjalne portfele do stakowania, gdzie nasze środki są zamrażane - oczywiście cały czas należą do nas, ale nie możemy z nich korzystać na bieżąco. Każda z tego rodzaju kryptowalut posiada dokładnie zdefiniowane zasady funkcjonowania, które można znaleźć m.in. w whitepaperze, lub na witrynie opisującej projekt.

FXMAG kryptowaluty problematyczne kopanie kryptowalut kopanie kryptowalut [mining] hodler bitcoin kopanie bitcoina harvest coin 1 

Do wyszukiwania interesujących nas kryptowalut najlepiej posłużyć się narzędziami online.

Na stronach takich jakhttps://masternodes.pro/statistics, czy https://www.poslist.org/

W powyższej tabeli bardzo łatwo znaleźć informacje, które dodatkowo musimy przeanalizować przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Na przykładzie kryptowaluty Dash można zauważyć, że roczne wynagrodzenie za stakowanie jest na poziomie 11,24%, a do funkcjonowania masternoda potrzebujemy 1000 coinów. Przy aktualnej cenie 199 USD koszt uruchomienia portfela to 199 tys. dolarów. Oczywiście na rynku istnieją projekty które nie wymagają aż tak dużych środków finansowych, jakDASH.

Artykuł jest dostępny dla czytelników magazynu FXMAG.

Chcesz uzyskać dostęp do artykułu?


Piotr Kowalczyk

Pasjonat rynku kryptowalut i aktywny miner. Ekspert w dziedzinie automatycznych systemów handlowych (EA) oraz piramidowania na rynku walutowym. Od 2006 r. aktywny inwestor.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk