• Odbierz prezent
Problem uchodźców nie szkodzi niemieckiej gospodarce
Z artykułu dowiesz się:

- W jakim stanie według instytutu ZEW znajduje się gospodarka Niemiec

Dziś niemiecki instytut ZEW opublikowała pozytywne wartości wskaźników dla niemieckiej gospodarki. Wspólna waluta pozostaje jednak pod silnym wpływem amerykańskiego dolara.

 

Odczyt indeksu ukazującego obecny stan warunków gospodarczych okazał się lepszy od zakładanego. Konsensus rynkowy oczekiwał nieznacznego spadku wartości indeksu w porównaniu do poprzedniego miesiąca z 54.4 do 54.2. Jednak odczyt wskazał na poprawę warunków gospodarczych i wyniósł 55.0.

Indeks dotyczący nastrojów w gospodarce wzrósł już drugi miesiąc z rzędu i jego wartość wynosi obecnie 16.1. Prognozy zakładały wzrost wartości indeksu z 10.4, ale tylko do poziomu 15.0, więc również w tym wypadku było to pozytywne zaskoczenie.

 

Indeks ZEW nastrojów ekonomicznych w Niemczech

FXMAG forex problem uchodźców nie szkodzi niemieckiej gospodarce 1

źródło: ZEW

 

"Podczas, gdy głównym wyzwaniem dla polityków i społeczeństwa jest obecnie duży napływ uchodźców, na niemiecki eksport dużą presję wywiera spowolnienie gospodarcze w gospodarkach wschodzących (emerging markets). Ogólnie jednak wzrasta pewność, że niemiecka gospodarka jest wystarczająco silna, by sprostać tym wyznwaniom w nadchodzącym roku" - powiedziałszef instytutu Clemens Fuest.

 

Na temat stanu gospodarki w niemczech wypowiedział się również główny ekonomista ING-DiBa - Carsten Brzeski:

"Ogólnie rzecz biorąc, pomimo kolejnego burzliwego roku z greckim kryzysem, spowolnieniem w Chinach, napływem uchodźców i zwiększeniem napięć geopolitycznych, niemiecka gospodarka pozostaje na silnej ścieżce wzrostu".

"Wewnętrzny popyt, a w szczególności konsumpcja prywatna stała się głównym motorem napędowym dla wzrostów" - dodał.


Jakub Wilk

Content Manager i redaktor portalu FXMAG.PL. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk