• Sklep
  • Odbierz prezent
Prezydent Duda o 25 latach GPW
Z artykułu dowiesz się:

- Co powiedział prezydent Duda podczas inauguracji obchodów 25-lecia GPW
- Jaką rolę w polskiej gospodarce pełni GPW

Dziś mija 25 lat od startu warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych. To właśnie 12 kwietnia 1991 roku podpisano akt założycielski, a kilka dni później rozpoczęto notowani. GPW rozpoczęła od 5 spółek i obrotu nieprzekraczającego 2 tyś. złotych. Dziś na głównym parkiecie notowane jest ponad 400 spółek, a dzienne obroty liczone są w setkach milionów złotych.

 

Podczas inauguracji obchodów 25-lecia GPW przemawiał prezydent Andrzej Duda, wychwalając Polską giełdę i pokazując jak ogromny skok zrobiła od momentu rozpoczęcia działalności.

"Pamiętam te czasy. Miałem wtedy 19 lat. I na tej giełdzie m.in. moi koledzy startowali. Byliśmy tymi, którzy fascynowali się giełdą na samym początku. Ona oczywiście wtedy, w porównaniu z dzisiejszą giełdą, była banalnie łatwa. Tych spółek przez długi czas było niewiele. Dzisiaj jest na głównym parkiecie ponad 400 spółek" powiedział Andrzej Duda.

"Nasza giełda jest czwartą giełdą w Europie, jest absolutnym liderem w naszej części Europy. To wspaniale, to super, tak działajmy po to, żebyśmy byli liderem gospodarki w tej części Europy i żebyśmy byli tym krajem, który jest wiodący. To jest bardzo poważne zadanie przed nami" - dodał prezydent.

 

Giełda ma wspierać innowacyjną gospodarkę

Prezydent Duda podkreślił rolę giełdy w rozwoju polskiej gospodarki. Polska gospodarka ma stawiać na innowacyjność, a innowacyjne przedsięwzięcia ze względu na niepewność spotykają się z trudnościami w przypadku prób pozyskania finansowania w bankach. "Banki komercyjne często nie chcą wspomóc takich przedsiębiorców ze względu na ryzyko. Giełda jest dla nich wielką szansą" - zauważył Andrzej Duda. Właśnie dlatego kluczowe jest wsparcie giełdy dobrymi regulacjami.

"Wspierajmy giełdę w miarę możliwości dobrymi regulacjami. Trzeba pogratulować także kodeksu dobrych praktyk, który został przez giełdę przyjęty, który mówi: o ładzie korporacyjnym, o dobrym zarządzaniu, o transparentności, o przejrzystości funkcjonowania spółek giełdowych, o rzetelnej informacji dla akcjonariuszy. Krótko mówiąc – o wszystkim tym, co jest pewnym probierzem uczciwości funkcjonowania rynku kapitałowego i powoduje, że zasady jego działania są klarowne" - wskazał prezydent.

 

Zalewska - GPW spółką wspierającą polską gospodarkę

Głos zabrała również szefowa GPW Małgorzata Zalewska wskazując, że GPW powinna być spółką wspierającą polską gospodarkę:

"Przeszłość Giełdy Papierów Wartościowych to budowanie spółki zaufania publicznego, przyszłość to kontynuowanie rozwoju GPW, budowanie dalszego zaufania do rynku kapitałowego w Polsce, ale to także czas, aby to GPW stała się przykładem spółki wspierającej polską gospodarkę, spółki, która będzie cieszyła się zaufaniem, która będzie działała w sposób przejrzysty, spółki, która będzie wspierała polskie przedsiębiorstwa, także te proponujące innowacyjne rozwiązania."

 

Źródło informacji: PAP


Jakub Wilk

Content Manager i redaktor portalu FXMAG.PL. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk