• Odbierz prezent
Prezes Rezerwy Federalnej “bardzo sceptycznie” nastawiony do cyfrowego dolara
fot. freepik.com

Podczas gdy kraje na całym świecie czynią postępy w zakresie programów cyfrowych walut banku centralnego (CBDC), Stany Zjednoczone nadal się ociągają.

Prezes amerykańskiej Rezerwy Federalnej Christopher Waller stwierdził, że jest “wysoce sceptyczny” co do tego, że kraj musi rozwijać własną cyfrową walutę banku centralnego (CBDC).

W uwagach przygotowanych do wygłoszenia w American Enterprise Institute w dniu 5 sierpnia, prezes zarządu banku centralnego powiedział:

Podczas gdy CBDC nadal wzbudzają ogromne zainteresowanie w Stanach Zjednoczonych i innych krajach, pozostaję sceptyczny, że CBDC Rezerwy Federalnej rozwiązałoby jakikolwiek poważny problem stojący przed amerykańskim systemem płatniczym.

Według Bloomberga, Waller dodał, że nie widzi powodu, dla którego USD nie miałby nadal dominować w międzynarodowym systemie płatniczym, nawet jeśli inne narody zaczęłyby używać walut cyfrowych do płatności transgranicznych.

Sprzeczne opinie na temat cyfrowego dolara

Uwagi te pokazują, że Stany Zjednoczone wciąż pozostają daleko w tyle za innymi krajami, a niektórzy z najwyższych urzędników wciąż nie widzą potrzeby cyfryzacji swojej waluty. Wydaje się, że w zarządzie Rezerwy Federalnej jest wiele sprzecznych opinii na ten temat.

Pod koniec maja gubernator Rezerwy Federalnej Lael Brainard przedstawiła szereg powodów, dla których należy pilnie zająć się emisją i rozwojem cyfrowego dolara. Przemawiając w Aspen Institute Economic Strategy Group pod koniec lipca, powiedziała:

Jeśli inne główne jurysdykcje na świecie mają cyfrową walutę, ofertę CBDC, a USA jej nie mają, to nie potrafię sobie tego wyobrazić.

W maju przewodniczący Rezerwy Federalnej Jerome Powell powiedział, że zarząd Fed wyda dokument koncentrujący się na ryzyku i korzyściach związanych z CBDC. Pod koniec czerwca wiceprzewodniczący nadzoru, Randal Quarles, powiedział, że cyfrowa waluta “może stanowić znaczące i konkretne ryzyko”, podczas gdy korzyści są niejasne.

Jak donosiło BeInCrypto w dniu 3 sierpnia, cyfrowy dolar mógłby faktycznie pomóc amerykańskiej gospodarce wyciągnąć się z impasu długu narodowego i deficytu handlowego, który stworzyła.

Wujek Sam zostaje w tyle

Waller wydaje się być zaangażowany w misję obalenia wielu argumentów przemawiających za rozwojem cyfrowego dolara. Stwierdził on, że obecny system płatności jest wystarczający i “ułatwienie szybszych płatności nie jest istotnym powodem do stworzenia CBDC”. Oszacował, że tylko ułamek osób nieposiadających rachunku bankowego, czyli około 1% amerykańskich gospodarstw domowych, byłby zainteresowany CBDC.

Odnosząc się do wysiłków Chin, dodał:

Nie widzę powodu, aby oczekiwać, że świat będzie leciał do chińskiego CBDC lub jakiegokolwiek innego. Dlaczego firmy spoza Chin miałyby nagle zapragnąć, aby wszystkie ich transakcje finansowe były monitorowane przez chiński rząd?

Chiny posuwają się naprzód niezależnie od tego. Kraj ten rozpoczął już wiele testów, więc prawdopodobieństwo, że cyfrowy juan ujrzy światło dzienne jest znacznie większe niż cyfrowy dolar.

BeInCrypto Polska - Prezes Rezerwy Federalnej “bardzo sceptycznie” nastawiony do cyfrowego dolara


Beincrypto

BeInCrypto - to strona internetowa, która skupia się na technice kryptograficznej, prywatności, fintech, internecie i wielu innych zagadnieniach. Głównym celem strony jest wprowadzenie większej transparentności w przemyśle skalanym nieszczerymi treściami, nieoznaczonymi artykułami sponsorowanymi i płatnymi newsami udającymi obiektywne dziennikarstwo.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk