• Sklep
  • Odbierz prezent
Prezes NBP przyznawał honorowe odznaczenia Chrzanowskiemu i swoim "aniołkom"

Prezes Narodowego Banku Polskiego, Adam Glapiński, podczas trwania swojej dotychczasowej kadencji uhonorował odznaką „Za zasługi dla bankowości Rzeczypospolitej Polskiej” m.in. takie osoby jak byłego prezesa KNF, zamieszanego w aferę podsłuchową, czy Kamilę Sukiennik i Martynę Wojciechowską prześmiewczo nazywane „aniołkami Glapińskiego”, jak wynika z danych, do których dotarł Bartosz Godusławski z Dziennika Gazety Prawnej.

 

W zestawieniu odznaczonych orderem za zasługi dla bankowości RP znalazł się m.in. Marek Chrzanowski, skompromitowany w wyniku „afery KNF” były prezes nadzoru finansowego (odznaczenie otrzymał oczywiście przed opublikowaniem nagrań przez Jacka Czerneckiego). Na liście, oprócz niemal 200 osób, znaleźć można także Kamilę Sukiennik, dyrektorkę gabinetu prezesa NBP oraz Martynę Wojciechowską, dyrektorkę departamentu komunikacji NBP. Obie panie wsławiły się swoimi ponadprzeciętnymi wynagrodzeniami, które wyszły na jaw po publikacji Gazety Wyborczej. Trudno jednak stwierdzić w jaki sposób przyczyniły się do rozwoju bankowości w Polsce, gdyż przyznanie odznaki honorowej nie wymaga od prezesa NBP formułowania uzasadnienia.

Co ciekawe, odznakę honorową otrzymał również sam Glapiński, została ona jednak przyznana przez poprzedniego prezesa NBP, Marka Belkę.

 

W latach 2015-2018 prezes NBP Adam Glapiński (do czerwca 2016 r. jego poprzednik Marek Belka przyznał 13 odznaczeń) przyznał łącznie 179 odznaczeń honorowych za zasługi dla bankowości Rzeczypospolitej Polskiej.

Czytaj także: Afera KNF powraca. Chrzanowski zeznaje przeciwko Glapińskiemu?

Jak donosi Gazeta Wyborcza, prezes NBP Adam Glapiński zainicjował słynne spotkanie byłego prezesa KNF Marka Chrzanowskiego z Leszkiem Czarneckim. Właśnie taka miała być treść zeznań wciąż znajdującego się w areszcie Marka Chrzanowskiego. Od opublikowania nagrań rozmów Chrzanowskiego i Czarneckiego,.. Czytaj
Afera KNF powraca. Chrzanowski zeznaje przeciwko Glapińskiemu?

 

Sama odznaka honorowa za zasługi dla bankowości RP została ustanowiona w lutym 2003 r. , zastępując tym samym odznakę honorową „Zasłużony dla bankowości Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej” (która notabene została zniesiona dopiero w 2000 r.). Odznakę honorową przyznaje prezes NBP pracownikom sektora bankowego, urzędnikom i politykom, którzy przyczynili się do rozwoju bankowości i szeroko pojętych usług z sektora finansowego. Oznaka wykonana jest z pozłacanego tombaku, stąd też jej wykonanie nie należy do kosztownych.


Dariusz Dziduch

Project Manager FXMAG, prowadzący program satyryczno-edukacyjny "O kryptowalutach". Nietuzinkowy promotor technologii blockchain oraz walut cyfrowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk