• Odbierz prezent
Premier Wielkiej Brytanii Theresa May spotka się w Brukseli z szefem KE Jean-Claude'em Junckerem

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May przyjedzie w środę do Brukseli, gdzie spotka się z szefem Komisji Europejskiej Jean-Claude'em Junckerem - poinformował we wtorek rzecznik KE Margaritis Schinas.

Weź udział w darmowym kursie inwestycyjnym z Dawidem Augustynem

 BIORĘ UDZIAŁ

 

 

Zaplanowane na późne popołudnie spotkanie odbędzie się w kluczowym momencie dla obu stron, gdy UE przygotowuje się do zatwierdzenia wypracowanego ze stroną brytyjską porozumienia dotyczącego Brexitu, a May szuka poparcia dla umowy w swoim kraju.

 

"Celem spotkania jest przygotowanie niedzielnej Rady Europejskiej i zapewnienie, że jesteśmy w położeniu, by poprzeć projekt umowy dotyczącej wyjścia i zatwierdzić polityczną deklarację na temat przyszłych relacji. To trwający proces, który zaprowadzi nas do niedzielnego poranka" - powiedział na konferencji prasowej Schinas.

 

W niedzielę przywódcy 27 państw unijnych mają spotkać się na szczycie w Brukseli (w części posiedzenia będzie też brała udział May) i wyrazić zgodę ze strony UE na umowę dotyczącą wyjścia Zjednoczonego Królestwa ze Wspólnoty.

Weź udział w darmowym kursie inwestycyjnym z Dawidem Augustynem

 BIORĘ UDZIAŁ

 

 

Downing Street poinformowało, że spotkanie będzie częścią "trwających negocjacji dotyczących przyszłych ram" współpracy z Unią Europejską. We wtorek May przewodziła posiedzeniu rządu, na którym przedstawiła ministrom swoje plany na rozmowę z Junckerem.

 

Według brytyjskich mediów spotkanie Junckera z May może być próbą dalszych negocjacji porozumienia, zwłaszcza drażliwej kwestii granicy między Irlandią a Irlandią Północną. Rozwiązania, które zostały do tej pory wypracowane, zostały mocno skrytykowane przez część polityków na Wyspach. W efekcie zatwierdzenie umowy przez brytyjski parlament jest bardzo niepewne.

Weź udział w darmowym kursie inwestycyjnym z Dawidem Augustynem

 BIORĘ UDZIAŁ

 

 

Schinas nie odpowiedział na zadawane mu kilkakrotnie pytanie, czy May z Junckerem będą prowadzić negocjacje. W poniedziałek ministrowie ds. europejskich państw członkowskich sugerowali, że projekt umowy wyjścia to już zamknięty dokument.

 

"Aby mieć zgodę (na umowę - PAP) ze strony 27 państw, musimy być pewni, że nasz partner negocjacyjny będzie w stanie ją zaakceptować - oświadczył Schinas. - Jesteśmy w procesie dyskusji z naszymi państwami członkowskimi i brytyjskimi partnerami przed niedzielnym szczytem".

 

May nie jest jedynym przywódcą w UE, który ma problemy w związku z porozumieniem o Brexicie. Hiszpański premier Pedro Sanchez oświadczył we wtorek, że jego kraj zagłosuje przeciw umowie, jeśli kwestia przyszłości Gibraltaru nie zostanie uznana za przedmiot dwustronnych rozmów Londynu i Madrytu.

 

Hiszpanie mają problem z art. 184 projektu porozumienia mówiącym o negocjacjach i stosowaniu porozumień po zakończeniu okresu przejściowego, który zaplanowano po Brexicie. Madryt obawia się, że przyszłe relacje będą obejmować również Gibraltar. Hiszpania chce, by sprawa ta była tematem rozmów jedynie między nią a Zjednoczonym Królestwem.

 

Rzecznik KE nie odpowiedział, czy kwestia ta może być rozwiązana przez zmiany w umowie dotyczącej wyjścia, czy jakieś specjalne zapisy w negocjowanej wciąż deklaracji dotyczącej przyszłych relacji. "Problemy, o których mówi Hiszpania są nam znane. (...) Pracujemy blisko ze wszystkimi państwami członkowskimi" - oświadczył Schinas.

 

Brytyjska premier mierzy się z rosnącą presją ze strony eurosceptycznego skrzydła rządzącej Partii Konserwatywnej i wspierającej rząd północnoirlandzkiej Demokratycznej Partii Unionistów (DUP), aby uzyskać dalsze ustępstwa dotyczące statusu prawnego Irlandii Północnej.

 

W poniedziałek wieczorem posłowie DUP wstrzymali się od głosu w bloku głosowań dotyczących ustaw finansowych, podkreślając, że to "sygnał ostrzegawczy" dla May, jeśli ta nie ustąpi w sprawie ich żądań.

 

Bez 10 deputowanych ugrupowania szefowa rządu nie dysponuje większością w Izbie Gmin - nawet gdyby wszyscy posłowie podzielonej wewnętrznie Partii Konserwatywnej zagłosowali za jej propozycjami.

 

W ubiegłym tygodniu May uzyskała kolektywne poparcie swojego rządu dla wersji roboczej umowy wyjścia z UE, ale następnego dnia dwóch ministrów - w tym odpowiedzialny za przebieg negocjacji ze Wspólnotą Dominic Raab - złożyło rezygnację ze swoich stanowisk w proteście wobec treści dokumentu.

 

Jednocześnie grupa eurosceptycznych posłów Partii Konserwatywnej zapowiedziała złożenie wniosku o wotum nieufności dla May jako szefowej ugrupowania. Według stanu na poniedziałek rano udało im się zgromadzić podpisy ok. 40 deputowanych, a do uruchomienia procedury potrzeba 48 nazwisk.

 

Przeciągające się negocjacje między obiema stronami w sprawie warunków wyjścia ze Wspólnoty sprawiają, że coraz więcej podmiotów przygotowuje się na scenariusz, w którym nie dojdzie do porozumienia między Londynem a Brukselą, co mogłoby wywołać poważne konsekwencje dla łańcucha dostaw, a w konsekwencji nawet stabilności brytyjskiej i europejskiej gospodarki.

 

Z Brukseli Krzysztof Strzępka, z Londynu Jakub Krupa

Notowania: GBPPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GBPPLN/

PAP

Polska Agencja Prasowa Spółka Akcyjna – publiczna agencja prasowa, jedyna państwowa agencja informacyjna w Polsce. Zgodnie ze statutem do jej zadań należy uzyskiwanie i przekazywanie odbiorcom rzetelnych, obiektywnych i wszechstronnych informacji z kraju i z zagranicy. Agencja jest także zobowiązana do upowszechniania stanowiska Sejmu, Senatu, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Rady Ministrów, a także umożliwia innym naczelnym organom państwa prezentowanie swoich stanowisk w ważnych sprawach państwowych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk