• Odbierz prezent
Premier Francji: Jesteśmy przygotowani na scenariusz Brexitu bez umowy!

Agencje w ostatnich minutach publikują słowa premier Wielkiej Brytanii, która de facto przedstawia polityczne ultimatum krajowej scenie politycznej stwierdzając, że wybór jest prosty – najlepsze porozumienie, jako dało się wynegocjować, albo wyjście z UE bez umowy.

May dodała jednak, że przyjęty wczoraj przez rząd szkic nie jest ostateczny,

ale pole do manewru w negocjacjach jest ograniczone. W podobnym tonie nieformalnie wypowiada się też przedstawiciel Unii Europejskiej cytowany przez agencję Reuters. Z kolei premier Francji Edouard Phillippe stwierdził, że

„jesteśmy przygotowani na scenariusz Brexitu bez umowy”.

Takiego scenariusza nie odrzuca też sama Theresa May. Tymczasem lider opozycyjnej Partii Pracy, Jeremy Corbyn coraz mocniej krytykuje premier May i odrzuca możliwość poparcia porozumienia określając je jako fałszywym wyborem pomiędzy złym porozumieniem, a brakiem porozumienia. Corbyn dodaje, że oczekuje przedstawienia przez rząd opinii prawnej na temat umowy ws. Brexitu (wątek z ostatnich dni, który poparła też partia DUP).

Wykres dzienny kursu funta do dolara GBPUSD
Wykres dzienny kursu funta do dolara GBPUSD

Niemniej notowania funta zatrzymały w ostatnich kilkunastu minutach spadki. Rynek próbuje wykreować jakieś odbicie licząc na to, że pojawią się jakieś rozwiązania korygujące wczorajszą umowę. To może być naiwne. Nie zapominajmy o tym, że za kilka godzin rynki będą żyć tematem odwołania premier May ze stanowiska, jeżeli wniosek eurosceptycznej frakcji torysów zostanie poddany pod głosowanie.

Nota prawna


 

Notowania: GBPUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GBPUSD/

Marek Rogalski

Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim BOŚ. Ekspert w dziedzinie tematyki związanej z rynkiem FX – swoje długoletnie doświadczenie zdobywał pracując w czołowych domach maklerskich w Polsce (z DM BOŚ związany od 2009 r.), prywatnie inwestor giełdowy od 1994 r. Zdobywca szeregu nagród na najlepiej typującego analityka (Puls Biznesu), ceniony komentator bieżących wydarzeń w ogólnopolskich mediach. 

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk