• Odbierz prezent
Rezerwa Federalna
Z artykułu dowiesz się:

- Jak zachowuje się preferowany przez FED wskaźnik inflacji

Amerykański bazowy indeks cen wydatków konsumpcyjnych (PCE - Personal Consumption Expenditures) wykazał bardzo niewielki wzrost cen konsumpcyjnych w marcu, co jest spowodowane słabszym niż oczekiwano wzrostem wydatków osobistych. PCE jest preferowanym przez FED wskaźnikiem inflacji, a dzisiejszy odczyt okazał się najsłabszy w tym roku sprawiając, że zapowiadane dwie podwyżki stóp procentowych w tym roku wydają się coraz mniej prawdopodobne.

 

W ujęciu miesięcznym bazowa inflacja (nie uwzględniająca cen paliw, energii i żywności) mierzona wskaźnikiem PCE wyniosła 0,1% w marcu. W lutym było to 0,2%, a w styczniu 0,3%. W ujęciu rocznym odnotowaliśmy spadek inflacji z 1,7% do 1,6%.  

Inflacja mierzona tym wskaźnikiem znajduje się cały czas poniżej celu inflacyjnego FED (2%), choc w bieżącym roku prezentuje się lepiej niż na przestrzeni trzech poprzednich lat.

 

FED przyznał w środę, że cały czas bacznie monitoruje inflację.

Jeśli Janet Yellen chce zgodnie z zapowiedzią wdrażać kolejne podwyżki stóp procentowych to potrzebuje, by inflacja ustabilizowała się w okolicach poziomu celu inflacyjnego, by zacieśnianie polityki pieniężnej nie zagroziło wystąpieniem deflacji w gospodarce. Jak na razie grudniowe plany FED, mówiące o czterech podwyżkach w 2016 roku zostały w marcu zrewidowane do dwóch podwyżek. Rynki wskazują jednak, że na ten moment mamy szansę na maksymalnie jedną podwyżkę, której możemy spodziewać się o ostatnim kwartale roku.


Jakub Wilk

Content Manager i redaktor portalu FXMAG.PL. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk