Reklama
WIG79 997,20-0,25%
WIG202 350,87+0,00%
EUR / PLN4,32-0,01%
USD / PLN3,98+0,00%
CHF / PLN4,48-0,11%
GBP / PLN5,06-0,06%
EUR / USD1,09+0,00%
DAX17 932,68-0,02%
FT-SE7 722,60-0,06%
CAC 408 148,14-0,20%
DJI38 790,43+0,20%
S&P 5005 149,42+0,63%
ROPA BRENT86,71-0,23%
ROPA WTI82,56-0,30%
ZŁOTO2 161,16-0,01%
SREBRO25,11+0,32%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Prawie 90% wolumenu jest fałszywa, a trzy czwarte giełd kryptowalut manipuluje płynnością

Darek Dziduch | 20:56 19 marzec 2019

Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin

Mimo tego, że wciąż znajdujący się w fazie początkowego rozwoju rynek kryptowalut nie może aktualnie pochwalić się istotną głębokością i płynnością, to wg raportu opublikowanego przez serwis analityczny The Tie niemal 90% wolumenu pochodzącego z czołowych giełd kryptowalut może być fałszywa. Oznacza to nie tylko, że główne ośrodki handlu wcale nie są tymi największymi, ale przede wszystkim to, że sam rynek kryptowalut jest znacznie mniej płynny, niż podają to najpopularniejsze serwisy agregujące dane i notowania. Na jakiej podstawie opublikowano tak alarmujące wnioski?

 

O tym, że wiele giełd kryptowalut (i nie tylko) dokonuje tzw. animacji rynku mówi się od dawna, trudno jednak oszacować rzeczywistą skalę „pompowania” wolumenu. Dlaczego płynność rynku, jak i samego ośrodka obrotu jest ważna? Po pierwsze, określa ona dojrzałość i popularność rynku, zaangażowanie kapitału, jaki przez niego przepływa, po drugie zaś, w przypadku giełd jest swoistym wyznacznikiem ich jakości - giełda z dużą płynnością w teorii pozwala na szybszą i łatwiejszą realizację zleceń, szczególnie tych o wyższym wolumenie. Po trzecie zaś, giełdy znajdujące się wyżej w rankingu płynności w serwisach takich jak np. CoinMarketCap po prostu zyskują więcej klientów - pompowanie wolumenu ma wymiar czysto marketingowy.

 

Czytaj także: Twoje kryptowaluty nie są bezpieczne na giełdach! Fakty nie pozostawiają złudzeń

O tym, że zakupionych kryptowalut pod żadnym pozorem nie powinno trzymać się na giełdzie, mówi się od dawna. Odnoszę wrażenie, że mówi się o tym nawet zbyt często, przez co wspomniana rada staje się niemal całkowicie transparentna i przez dużą część, zwłaszcza początkujących użytkowników kryptowalu.. Czytaj
Twoje kryptowaluty nie są bezpieczne na giełdach! Fakty nie pozostawiają złudzeń
Reklama

 

Płytka głębokość rynku

Serwis The Tie, zajmujący się analityką rynku kryptowalut, opublikował 18 marca raport zatytułowany "Cryptocurrency Exchange Trading Volume Investigation" na temat wolumenu na giełdach walut cyfrowych, na podstawie danych ze 100. czołowych pod względem raportowanej płynności platform. Wnioski wyciągnięto na podstawie zestawienia miesięcznego wolumenu giełd z ich liczbą odwiedzin. Wg jego alarmujących wniosków, 86% wolumenu handlowego z badanych giełd ma podejrzane pochodzenie, zaś trzy czwarte z platform handlowych najprawdopodobniej sztucznie zawyża swoją płynność. Ze średniego dziennego wolumenu wszystkich badanych giełd, wynoszącego niecałe 16 mld dolarów, jedynie niewiele ponad 2 mld dolarów nie wzbudza wątpliwości co do ich autentyczności. 

Każda z giełd, która uzyskała wynik niższy niż 50% z dużą dozą prawdopodobieństwa dopuszcza się sztucznego zawyżania płynności na swojej platformie handlowej. Niemal jedna czwarta badanych giełd (23 platformy) uzyskała wynik poniżej 1%, co sugeruje ewidentną obecność podejrzanej aktywności handlowej. 15 giełd natomiast (w tym polska giełda Coindeal) uzyskało wynik powyżej 100%, co daje niskie prawdopodobieństwo animowania rynku.

Wśród liderów rankingu potencjalnie fałszywego wolumenu handlowego znajduje się druga pod względem płynności giełda BitMax (nie mylić z BitMex), która ma mniej niż 1% (0,86%) wolumenu, który można uznać za autentyczny. Trzecia pod względem deklarowanej płynności giełda Binance wg raportu ma 78,8% wolumenu, który można uznać za autentyczny. Potencjalnie wzorowymi pod tym względem platformami są m.in. KuCoin, Poloniex, Bittrex, czy Kraken. Jedyna polska giełda w zestawieniu, jaką jest Coindeal, wypadła wyjątkowo korzystnie - wg raportu cały wolumen na platformie jest wiarygodny (jest ona druga w zestawieniu, ustępując jedynie KuCoin).

FXMAG kryptowaluty prawie 90% wolumenu jest fałszywa, a trzy czwarte giełd kryptowalut manipuluje płynnością wash trading giełda kryptowalut binance coindeal 1

FXMAG kryptowaluty prawie 90% wolumenu jest fałszywa, a trzy czwarte giełd kryptowalut manipuluje płynnością wash trading giełda kryptowalut binance coindeal 1

Zestawienie raportowanego wolumenu handlowego giełd kryptowalut z oczekiwanym, im niższy procentowo wynik, tym większe prawdopodobieństwo sztucznego ingerowania w wolumen handlowy, źródło: The Tie, Cryptocurrency Exchange Trading Volume Investigation
 

Problemy natury metodologicznej

Reklama

Raport The Tie, jak wszystkie dotychczas opublikowane na ten temat, nie jest jednak idealny. Wyznacznik tzw. „oczekiwanego wolumenu” określono na podstawie wyników odwiedzin witryn internetowych giełd takich jak Binance, Coinbase Pro, Gemini, Poloniex oraz Kraken (na podstawie wyników serwisu SimilarWeb), które następnie podzielono przez ich miesięczny wolumen handlowy, co dało średnią ważoną, wynoszącą 591 dolarów wartości transakcji na pojedynczą wizytę. Odchylenia od tej wartości uznawano za potencjalnie fałszywy wolumen handlowy. Dlaczego taka metodologia nie gwarantuje wysokiej rzetelności wyników? Przede wszystkim raport The Tie nie bierze pod uwagę aktywności handlowej użytkowników korzystających z API (nie wchodzą oni bezpośrednio na witrynę giełdy), ani aplikacji mobilnych giełd (większość platform nie posiada natywnych aplikacji), gdyż takie dane nie są dostępne, stąd też nie ma rzetelnych danych na temat pełnej aktywności użytkowników badanych giełd. Oprócz tego, serwis SimilarWeb publikuje jedynie przybliżone dane na temat zasięgów witryn internetowych, dodatkowo rejestrując ich odwiedziny, a nie logowania do serwisów. Nie każda wizyta na stronie giełdy musi pochodzić od jej klienta, który dokona logowania i realizacji zleceń. Oczywistym jest, że w badaniu chodzi o pewne uśrednienie danych, jednak wykorzystane do ich uzyskania informacje nie gwarantują wysokiej wiarygodności, o czym należy pamiętać przy powoływaniu się na rezultaty.

 

O co chodzi w manipulacji wolumenem?

Giełdy kryptowalut najczęściej samodzielnie podejmują się zawyżania wolumenu transakcyjnego, wykorzystując do tego celu boty tradingowe, które wykonują pomiędzy sobą sekwencje zautomatyzowanych transakcji, służących wyłącznie do podbijania wartości obrotu, na podstawie której agregatory notowań, takie jak m.in. najpopularniejszy CoinMarketCap, tworzą rankingi płynności giełd. Proces ten można zaliczyć do tzw. wash tradingu, który na regulowanych rynkach publicznych uznawany jest za niezgodny z prawem. Wash trading polega na przeprowadzaniu transakcji, podczas której konkretne instrumenty finansowe nie zmieniły właściciela - np. operacja została wykonana pomiędzy dwoma kontami handlowymi tego samego podmiotu. Wash trading nie służy rzeczywistej transakcji kupna i sprzedaży, lecz ma na celu zarejestrowanie operacji w orderbooku w celu tworzenia sztucznej głębokości rynku, która ma dawać wrażenie wyższej płynności niż wynikająca z rzeczywistych transakcji. Wash trading często mylony jest z HFT (ang. high frequency trading) oraz tradingiem algorytmicznym.

 

Czytaj także: CoinMarketCap wprowadza dane analizy fundamentalnej kryptowalut i tokenów

Najpopularniejszy agregator notowań rynku kryptowalut, jakim bezapelacyjnie jest witryna CoinMarketCap, wprowadził nową funkcję o nazwie Fundamental Crypto Asset Score (FCAS), która zapewnia podstawową analizę fundamentalną projektów kryptowalutowych i określa ich kondycję rynkową za pomocą ratingu.. Czytaj
CoinMarketCap wprowadza dane analizy fundamentalnej kryptowalut i tokenów

 

Reklama

Do podobnych wniosków jak The Tie doszedł zespół Blockchain Transparency Institute, który w grudniu zeszłego roku już po raz trzeci opublikował swój raport dotyczący manipulacji wolumenem handlowym na giełdach walut cyfrowych na podstawie instrumentów w parze z bitcoinem. Wg zespołu badawczego, na rynku kryptowalut dochodzi do fałszowania płynności na potężną skalę, co ma obrazować fakt, że spośród 25 czołowych pod względem wolumenu giełd kryptowalut w rankingu portalu CoinMarketCap jedynie ok. 1% wartości transakcji jest prawdziwa. Dla przykładu, jedna z czołowych giełd, jaką jest OKEx posiada niewiele ponad 10% realnego wolumenu, reszta zaś generowana jest poprzez wash trading. Co ciekawe, wg raportu giełdy takie jak Binance, czy Bitfinex nie dopuszczają się fałszowania wolumenu transakcyjnego na swoich platformach handlowych.

 

Czytaj także: Ponad 90% wolumenu na rynku kryptowalut może być fałszywa

Blockchain Transparency Institute, zespół niezależnych anonimowych badaczy rynku kryptowalut, po raz trzeci opublikował raport dotyczący manipulacji wolumenem, której rzekomo dopuszczają się czołowe giełdy walut cyfrowych. Grudniowy raport wolumenu jest jak dotąd najbardziej rozbudowanym badaniem, .. Czytaj
Ponad 90% wolumenu na rynku kryptowalut może być fałszywa

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Darek Dziduch

Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG i wydawca magazynu Inwestor. Nagrywa na YouTube materiały edukacyjne, poruszając tematy związane przede wszystkim z inwestycjami, finansami osobistymi i gospodarką.

Obserwuj autoraTwitter


Reklama

Czytaj dalej