• Odbierz prezent
Pranie pieniędzy i finansowanie terroryzmu. O bezpieczeństwie wymiany walut w Internecie
fot. freepik.com

Zabezpieczenia kantorów internetowych, to jeden z najważniejszych tematów, jakie są poruszane przy okazji wszystkich dyskusji publicznych związanych z wymianą walut online. Prezentujemy pierwszą część naszego przewodnika, który ma za zadanie przybliżyć Wam, jak kantory online dbają o bezpieczeństwo.

 

Przeciwdziałanie praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu

W obrocie dewizowym jednym z największych wyzwań jest wspomniane przeciwdziałanie procederom polegającym na wprowadzeniu do obrotu środków finansowych, które pochodzą z nielegalnych źródeł lub służących do finansowania działalności niezgodnej z prawem. Chociaż temat wydaje się rodem z filmu sensacyjnego, zagrożenie jest jak najbardziej realne. Pieniądze pochodzące z handlu narkotykami, działalności zorganizowanych grup przestępczych, czy mające na celu finansowanie organizacji terrorystycznych są prawdziwe. Do walki z nimi utworzono specjalne przepisy, do przestrzegania których są zobowiązane instytucje finansowe na całym świecie.

W Polsce za nadzór nad przestrzeganiem tych regulacji odpowiada aktualnie Szef Krajowej Administracji Skarbowej, który działa na podstawie i zgodnie z ustawą z dnia 16 listopada 2000 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Stanowisko to zostało utworzone w marcu 2017 roku i przejęło obowiązki od Generalnego Inspektora Informacji Finansowej.

 

Do głównych zadań tego urzędu należą:

  • badanie przebiegu transakcji, co do których powzięto uzasadnione podejrzenia,
  • przeprowadzanie procedury wstrzymania transakcji lub blokady rachunku,
  • przekazywanie instytucjom obowiązanym (określonym w art. 2. pkt. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2000 r. o przeciwdziałaniu...) informacji o podmiotach, co do których zachodzi uzasadnione podejrzenie, że mają one związek z popełnianiem aktów terrorystycznych,
  • opracowywanie i przekazywanie uprawnionym organom dokumentów uzasadniających podejrzenie popełnienia przestępstwa,
  • inicjowanie i podejmowanie innych działań obejmujących przeciwdziałanie wykorzystywaniu polskiego systemu finansowego do legalizacji dochodów pochodzących z nielegalnych lub nieujawnionych źródeł, w tym szkolenie pracowników instytucji obowiązanych w zakresie zadań nałożonych na te instytucje,
  • sprawowanie kontroli przestrzegania przepisów ustawy z dnia 16 listopada 2000 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.
  • współpraca z zagranicznymi instytucjami zajmującymi się zapobieganiem wprowadzaniu do obrotu finansowego wartości majątkowych pochodzących z nielegalnych lub nieujawnionych źródeł lub przeciwdziałaniem finansowaniu terroryzmu.

 

 

Czytaj dalej na DobryKantor.pl


DobryKantor.pl

Kantor Internetowy DobryKantor.pl to solidny i godny zaufania partner biznesowy działający na rynku wymiany walut już od 2012 roku.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk