• Odbierz prezent
  • Odbierz prezent
Pracownia Nowych Technologii z zarzutami od prokuratury. Rusza postępowanie o oszustwo i niekorzystne rozporządzanie mieniem inwestorów

Sprawa Pracowni Nowych Technologii, o której głośno było na początku roku, m.in. za sprawą naszego artykułu opisującego sytuację inwestorów, po kilku miesiącach ciszy powraca po raz kolejny. Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła postępowanie w sprawie Pracowni Nowych Technologii na wniosek inwestorów, którzy uznają się za poszkodowanych.

Czytaj także: Finansowy koszmar 230 inwestorów. Kopalniany biznes Bentyna pochłonął miliony

Inwestycja w jeden z najbardziej dochodowych i najszybciej rozwijających się biznesów na świecie, z uzyskiwanym bez żadnego dodatkowego wysiłku zyskiem na poziomie od 50% do nawet 200% rocznie. Do tego stosunkowo niski próg wejścia na poziomie minimum 50 tys. złotych. Inwestycja, nad którą pieczę s.. Czytaj
Finansowy koszmar 230 inwestorów. Kopalniany biznes Bentyna pochłonął miliony

 

Prokuratura wszczęła postępowanie w sprawie zarządzających Pracownią Nowych Technologii na podstawie dwóch paragrafów: pierwszy z art. 286 §1 KK dotyczący oszustwa (Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.) z uwzględnieniem obostrzenia do 10 lat z powodu zarządzania mieniem o wysokiej wartości (art. 294 §1). Drugi zarzut z art. 300 §1 i 3 KK dot. utrudniania zaspokojenia wierzyciela, za co grozi kara pozbawienia wolności od 3 mc-y do 6 lat.

 

Podejrzenia dotyczą doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie nie mniejszej niż 21,45 mln złotych w okresie od lutego 2017 r. do listopada 2018 r. pozyskanego w ramach pożyczki, warunkiem udzielenia której było objęcie udziałów w spółce komandytowej PNT oraz wprowadzenie komandytariuszy w błąd co do zamiaru zrealizowania przedsięwzięcia w postaci kopalni kryptowalut oraz zamiaru i możliwości spłaty należności z tytułu zawartych umów pożyczki.

Drugi zarzut dotyczy okresu od listopada 2018 r. do lutego 2019 r., w którym usunięto składniki majątku PNT sk. w postaci koparek kryptowalut w liczbie 197 Antminer L3 i 920 sztuk Antminer S9, co mogło być działaniem na szkodę wierzycieli.

 

Należy przypomnieć, że wszczęte przez prokuraturę postępowanie zostanie rozstrzygnięte dopiero podczas postępowania sądowego.


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk