• Odbierz prezent
Praca z hologramem to już teraźniejszość, nie przyszłość.  Microsoft ogłosił Mesh. Czym jest Mesh?
fot. freepik.com

Wszyscy pamiętamy sceny z niektórych filmów, w których bohaterowie rozmawiają z innymi w formie hologramów. Microsoft (MSFT) właśnie pracuje nad takim rozwiązaniem.

We wtorek Microsoft ogłosił Mesh

Nową usługę do tworzenia aplikacji dla osób zainteresowanych współpracą w rzeczywistości rozszerzonej. AR pokazuje obrazy generowane komputerowo nałożone na świat rzeczywisty, a prawie wszyscy główni gracze technologiczni pracują nad technologią, starając się stworzyć kolejną platformę obliczeniową, która zastąpi smartfon. Jednak dzisiejsze zestawy AR są często dość niezgrabne i drogie - cena HoloLens firmy Microsoft przykładowo zaczyna się od 3500 USD. Produkt do tej pory był używany głównie w zastosowaniach przemysłowych. Apple (AAPL) i Facebook (FB) z kolei budują własne zestawy lub okulary AR, które mają być wypuszczone na rynek w ciągu najbliższych kilku lat, co może pomóc w ocenie rynku przez konsumentów i stworzyć coś w rodzaju nowej mody na produkty związanych z rzeczywistością poszerzoną. Dzięki Mesh Microsoft chce mieć pewność, że osoby, które nie mają systemów AR będą mogły uczestniczyć w wirtualnych spotkaniach z tymi, którzy je mają.

Celem jest umożliwienie ludziom dołączania do spotkań z obsługą Mesh na dowolnym urządzeniu

takim jak komputer, tablet lub smartfon. Będzie on również działał z zestawami do rzeczywistości wirtualnej (VR) - nieco innej klasy urządzeń, które zanurzają ludzi w świecie generowanym komputerowo, ale blokują fizyczne istniejące środowisko i są ogólnie tańsze i bardziej powszechne niż zestawy AR. Przykładowo HP (HPE) sprzedaje sprzęt VR, który współpracuje z systemem Windows, Reverb G2, za 600 USD. Aby zilustrować, co potrafi Mesh, firma Microsoft stworzyła przykładową aplikację, która działa na HoloLens. Po założeniu HoloLens i otwarciu aplikacji każda osoba będzie mogła zaprojektować awatara, który będzie reprezentował ich samych, i dołączyć do spotkania z innymi osobami, których awatary wyglądają jak hologramy. Głowy, ciała i ręce ludzi mogą się poruszać dzięki informacjom przechwytywanym przez sprzęt a rozmowa ze wszystkimi jest podobna do rozmowy wideo. Ponadto użytkownicy mogą importować, wyświetlać i manipulować gotowymi i niestandardowymi hologramami trójwymiarowymi. Dostępne są również trójwymiarowe narzędzia do rysowania.

Aby szerzej zademonstrować technologię, firma przygotowuje AltspaceVR, czyli aplikację do spotkań VR, która obsługuje technologię Mesh

Firma Microsoft przejęła AltspaceVR w 2017 roku na do dzisiaj nieznanych warunkach. Z biegiem czasu Microsoft planuje włączyć Mesh do swoich własnych aplikacji, takich jak aplikacja do video konferencji Teams, która stała się niezwykle popularna podczas pandemii jako sposób na spotkania współpracowników bez spotkań fizycznych w biurze. Mesh będzie również dostępny na platformie Azure. Wybrani klienci mogą teraz rozpocząć testowanie usługi w chmurze we wstępnej wersji, zanim stanie się ona szerzej dostępna. Microsoft nie ujawnił jednak, ile będzie kosztować korzystanie z usługi. Azure to publiczna usługa w chmurze do hostowania aplikacji. Jeśli chodzi o liczby i kwestie finansowe, firma Microsoft uzyskuje mniej niż 5% swoich przychodów ze sprzedaży urządzeń, podczas gdy jeden z analityków szacuje, że Azure stanowi 17% przychodów. Przychody z platformy Azure wzrosły również o 50% rok do roku w czwartym kwartale ubiegłego roku, podczas gdy przychody ze sprzedaży hardware wzrosły o mniej niż 4%.

Piotr Popęda

Przekierowanie do artykułu


Paszport do Wall Street

Paszport do Wall Street (PWS) dostarcza do Polski wiadomości i informacje o amerykańskim rynku giełdowym. Naszym celem jest świadczenie usług oraz służenie wiedzą i doświadczeniem zdolnym polskim inwestorom, którzy chcieliby inwestować na Wall Street.  

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk