• Odbierz prezent
Pozytywne zaskoczenia tu i tam. A co czeka nas dzisiaj?
fot. freepik.com

Od początku roku ryzyka związane z recesją obniżyły się. Dotyczyło to zarówno instrumentów finansowych jak i subiektywnych opinii ekonomistów. Wczorajsza paczka danych z USA zdaje się wpisywać w tę retorykę. W Polsce także możemy mówić o pozytywnym zaskoczeniu mając na uwadze mniejszy od oczekiwań wzrost inflacji.

 

Co nas dzisiaj czeka?

Wszystko co najciekawsze wydarzy się w USA. Opublikowane zostaną inflacja producencka (prognozowane są lekkie spadki r/r), dane z rynku nieruchomości (rozpoczęte budowy domów, pozwolenia na budowę), indeks Phily Fed i cotygodniowe dane o nowych rejestracjach bezrobotnych. Do tego dochodzą wystąpienia przedstawicieli Fed.

 

Inflacja w styczniu wzrosła, ale mało

GUS wyszacował ją na 17,2%, co oznacza przyspieszenie w stosunku do grudnia (16,6%), ale jednak wolniejsze od ogółu oczekiwań (17,6%) i naszej prognozy (18%). W kolejnym miesiącu jeszcze rewizja wag i publikacja wskaźnika za luty. I koniec: to będzie szczyt tegorocznej inflacji. Efekty bazowe oraz wygaśnięcie presji wzrostowej na żywności i energii spowodują dynamiczne spadki wskaźnika. Nigdy tu nie polemizowaliśmy. Droga do niemal połowę niższej inflacji będzie łatwa. Droga do celu nie będzie. Podtrzymujemy, że tempa spadku, który zobaczymy od kwietnia (odczyt za marzec) nie warto ekstrapolować na 2024 rok.

 

Garść newsów makroekonomicznych

RPP (Masłowska):

Prawdopodobnie najwcześniej na przełomie 2023 i 2024 r. pojawią się warunki, w których będzie można rozważyć redukcję stóp procentowych. Jednym z takich warunków byłby znaczny spadek inflacji bazowej. Jej zdaniem, podwyższenie stóp proc. w br. jest stosunkowo mało prawdopodobne. (PAP)

 

MF (Czernicki):

Styczniowe dane o CPI sugerują, że tendencje dezinflacyjne są silne i inflacja spadnie do jednocyfrowego poziomu szybciej, niż wcześniej oczekiwano, być może już w III kw. 2023 r. (PAP)

 

Polska:

Bank Gospodarstwa Krajowego dokonał wyceny 10-letnich obligacji benchmarkowych nominowanych w euro, wartość nominalna emisji obligacji wyniesie 750 mln euro, przy zgłoszonym popycie ze strony inwestorów wynoszącym ponad 2,1 mld euro. Obligacje wyceniono na 215 punktów bazowych powyżej średniej stopy swapowej. Uzyskano rentowność 5,145 proc., przy rocznym kuponie 5,125 proc. (PAP)

 

Polska:

Komisja Europejska zdecydowała o skierowaniu sprawy przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w związku z orzecznictwem polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Chodzi o spór o prymat prawa UE nad prawem państw członkowskich.

KE skarży Polskę za Trybunał Konstytucyjny. Pieniądze z KPO uciekną nam sprzed nosa?

 

Strefa euro:

Produkcja przemysłowa za grudzień zaskoczyła negatywnie spadając o 1,1% m/m. Z drugiej strony można zauważyć, iż ​za słabszy wynik odpowiadały w dużym stopniu dobra pośrednie, których produkcji obniżyła się o 2,8% m/m. Jednocześnie przetwórstwo przemysłowe pozostaje relatywnie mocne w ostatnich miesiącach. ​Jakiejkolwiek zapaści w europejskim przemyśle na koniec roku nie było.

 

USA:

Za Atlantykiem obraz produkcji przemysłowej był podobny. Z jednej strony styczniowe dane (0% m/m) były słabsze od konsensusu (0,5% m/m). Z drugiej jednak tam także przetwórstwo przemysłowe ma się całkiem nieźle, choć ostatnie trzy miesiące przyniosły pewną korektę. Cała produkcja w styczniu ciągnięta w dół była przez energię z uwagi na ciepły miesiąc. Sprzedaż detaliczna zaskoczyła z kolei wyższą wartością za ubiegły miesiąc - na razie recesyjnych sygnałów ze 'zrealizowanych' danych makro wiele nie znajdziemy.

 

USA:

Wskaźnik nastroju w budownictwie wzrósł w lutym do ​42 z 35 punktów. Był to drugi wzrost z rzędu, co sugeruje, iż dno ​koniunktury w tym sektorze może być blisko.

Pozytywne zaskoczenia tu i tam. A co czeka nas dzisiaj? - 1


Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk