• Odbierz prezent
Pozytywne dane z Polski. Trump negatywnie o stopach procentowych

Poznaliśmy dane na temat sprzedaży detalicznej. Są one lepsze od oczekiwań. Donald Trump boi się umocnienia dolara po kolejnych podwyżkach stóp procentowych. Węgry nie podniosły stóp procentowych.

 

Sprzedaż w Polsce

Poznaliśmy dzisiaj dane na temat sprzedaży detalicznej. Wynik 9,3% wzrostu w skali roku może cieszyć. Szczególnie, że analitycy spodziewali się 8,4%. Warto natomiast zwrócić uwagę, że w czerwcu parametr ten rósł o ponad 10%. Dane nie miały większego wpływu na rynek. W tym miejscu warto zwrócić uwagę, że wcześniej były one publikowane w pakiecie z produkcją przemysłową co powodowało, że impuls na rynki był silniejszy. Teraz kiedy poznajemy wyniki dzień po dniu wpływ rozkłada się w czasie.

 

Trump znów negatywnie o stopach procentowych

Wypowiedzi prezydenta USA nie pozostawiają wątpliwości co do jego oczekiwań względem rezerwy federalnej. Rosnące stopy procentowe powodują umocnienie się  USD dolara amerykańskiego względem innych walut. To właśnie ta zmiana powoduje, że eksport z USA staje się mniej atrakcyjny co w kontekście ostatniej wojny celnej i nierównowagi handlowej nie daje prezydentowi spokoju. Donald Trump uważa, że FED powinien działać bardziej na rzecz amerykańskiej gospodarki. Pomimo mocnych wypowiedzi rynki wciąż uważają, że pod koniec września dojdzie do kolejnej podwyżki stóp procentowych.

 

Węgry nie zaskoczyły

Zgodnie z oczekiwaniami rynków Bank Węgier utrzymał stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Wynoszą one 0,9% czyli o 0,6% mniej niż w Polsce. Rynki walutowe przyjęły tą decyzją dość spokojnie  ale widać było, że część inwestorów liczyła na wzrost stóp procentowych. Zaraz po decyzji sprzedawali oni forinta co spowodowało krótkotrwałe osłabienie waluty. Powodem oczekiwań była rosnąca i przekraczająca już 3% inflacja.

 

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

16:00 - USA - sprzedaż domów na rynku wtórnym,

20:00 - USA - protokół z posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku.

Chcesz dowiedzieć się jak inwestować na rynku Forex? Weż udział w darmowym kursie online

 

BIORĘ UDZIAŁ W KURSIE

 

 

 

Notowania: EURHUF

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURHUF/

Internetowykantor.pl

Pierwszy kantor internetowy w Polsce. Oferuje szybką, tanią i bezpieczną wymianę walut. Obecnie ponad 300 tys. klientów.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk