• Sklep
  • Odbierz prezent
  • Sklep
  • Odbierz prezent
Pozytywne dane z gospodarki Niemiec i strefy euro lekko pobudziły rynek walutowy
Z artykułu dowiesz się:

- Jak wypadły dzisiejsze odczyty danych makroekonomicznych z Europy

Z dzisiejszych danych ze strefy euro najistotniejsze były publikacje dotyczące produkcji przemysłowej w Niemczech, a także wzrostu PKB w strefie w IV kwartale ubiegłego roku.

 

Niemcy

W styczniu produkcja przemysłowa w Niemczech wzrosła najsilniej od maja 2011 roku, czyli od niemal 5 lat. Dynamika wzostu była dużym zaskoczeniem dla ekspertów, którzy spodziewali się wzrostu na poziomie 0,5%. Dodatkowym pozytywnym aspektem była pozytywna rewizja danych za grudzień. Produkcja przemysłowa spadła w tym miesiącu o 0,3% zamiast prognozowanych 1,2%.

 

Strefa euro

W przypadku strefy euro odczyt dotyczył wzrostu PKB w IV kwartale. Podobnie jak wcześniej w trakcie dnia w przypadku Japonii, tutaj również było to drugie oszacowanie. I podobnie jak w tamtym wypadku dało one bardziej pozytywny wynik, choć tutaj różnica pomiędzy oszacowaniami była nieznaczna. W ostatnim kwartale 2015 roku wartość PKB wzrosła o 0,3% w stosunku kwartał do kwartału, czyli dokładnie tak jak podano w przypadku pierwszego odczytu i dokładnie tyle ile wyniósł wzrost w poprzednim kwartale. W przypadku dynamiki rocznej wzrost wyniósł 1,6% wobec wcześniej podanego 1,5%. Tym samym roczna dynamika również była taka sama jak w III kwartale 2015.

 

Wykres 1. Roczna dynamika PKB

FXMAG forex pozytywne dane z gospodarki niemiec i strefy euro lekko pobudziły rynek walutowy 1


Jakub Wilk

Content Manager i redaktor portalu FXMAG.PL. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk