• Odbierz prezent
Pozytywne dane makro z Międzynarodowego Funduszu Walutowego
Z artykułu dowiesz się:

- Jak wypały dane MFW?

Międzynarodowy Fundusz Walutowy opublikował swoją prognozę wzrostu polskiego PKB, inflacji CPI oraz stopy bezrobocia na lata 2017-2018. Dane wyglądają optymistycznie, co dobrze wróży GPW.

 

Kluczowe dane prognostyczne dla Polski są optymistyczne

Zdaniem tej instytucji, PKB Polski wyniesie w 2017 i w 2018 roku odpowiednio 3,4 proc. oraz 3,2 proc. Są to lepsze dane niż w przypadku styczniowej prognozy. Na początku roku, ekonomiści funduszu oczekiwali bowiem, że wzrost PKB w latach 2017 i 2018 sięgnie 3,3 proc.


Fundusz podniósł także swoje szacunki dotyczące inflacji konsumenckiej. Według ekspertów poziom 2,3 proc. zostanie osiągnięty już na koniec 2017 r. i utrzyma się na niezmienionym poziomie w 2018 r. Z kolei jeszcze w styczniu, autorzy raportu spodziewali się poziomów odpowiednio 1,0 proc. i 1,9 proc.

 

MFW obniżył ponadto prognozę bezrobocia w Polsce. Zdaniem specjalistów, w 2017 i 2018 roku, wyniesie ono odpowiednio 5,5 i 5,3 proc. Byłby to przyzwoity wynik. Dla odmiany styczniowa prognoza zakładała, że będzie to odpowiednio 6,2 proc. i 6,1 proc. Fundusz zaznacza, że prognozowana stopa bezrobocia może się różnić od tej podawanej wg definicji krajowej.

 

Stosunkowo korzystne dane dla rejonu Europy wschodzącej

Patrząc z nieco szerszej perspektywy, prognozowany PKB na 2017 r. i 2018 r. dla całości grupy krajów Europy wschodzącej i rozwijającej się, ma ukształtować się na poziomie odpowiednio 3,0 proc. i 3,3 proc. Zdaniem ekspertów, perspektywy gospodarcze Europy rozwijającej się są relatywnie dobre, z wyjątkiem Turcji. Dla porównania styczniowa prognoza na 2017 r. i 2018 r. zakładała wzrost PKB dla Europy Wschodzącej na poziomie odpowiednio 3,1 proc. i 3,2 proc.

 

Pozytywne dane z MFW dla Indii i Chin

Biorąc pod uwagę perspektywiczność naszych Hot Fundów, warto wspomnieć również o Indiach. Otóż wg MFW, w 2017 roku wzrost Produktu Krajowego Brutto w Indiach wyniesie 7,2 proc., a w 2018 r. 7,7 proc. Oznacza to niezmienioną prognozę względem stycznia. Byłby to naprawdę wysoki wzrost gospodarczy zgodny z długoterminową tendencją tego kraju.

Ponadto MFW prognozuje, że PKB Chin wzrośnie w 2017 r. o 6,6 proc., a w 2018 r. o 6,2 proc., czyli względem stycznia szacunki zrewidowano w górę odpowiednio o 0,1 oraz 0,2 pkt proc. To pozytywne dane o wymiarze globalnym.

FXMAG forex pozytywne dane makro z międzynarodowego funduszu walutowego pkb mfw 1


Krzysztof Peć

Redaktor serwisu Targeto.pl i blog.targeto.pl, ekspert od prognoz dla rynków kapitałowych, autor analiz i podsumowań makroekonomicznych. Targeto.pl to serwis analizujący fundusze inwestycyjne dostępne na polskim rynku. Dostarcza narzędzia wspierające zarządzanie i kontrolę nad inwestycją oraz darmową wiedzę na temat inwestowania.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk