• Odbierz prezent
UOKiK pożyczki

18 września UOKiK w swym komunikacie poinformował o nałożeniu kary finansowej na przedsiębiorcę z Rybnika, który oferował szybkie pożyczki internetowe, a klienci zamiast uzyskania pożyczek tracili tylko pieniądze na drogie SMSy.

 

UOKiK poinformował w swym komunikacie, że sprawa dotyczy firmy GELDOR Artur Karwot z Rybnika. Przedsiębiorca ten uruchomił co najmniej 103 serwisy internetowe sugerujące swym przekazem marketingowym możliwość otrzymania pożyczki. Mają one takie zachęcające nazwy jak pozyczkahit.pl czy bezbiku.pro. Nie bez znaczenia są też takie elementy, jak suwak umożliwiający wybór parametrów pożyczki czy hasła takie jak „Pożyczki online od zaraz”. Na stronach znajdują się także opinie zadowolonych klientów zamieszczane przez samą firmę, która zablokowała możliwość dodawania komentarzy przez prawdziwych klientów. W tym wszystkim najważniejsze jest to, że naprawdę pożyczki nie można było uzyskać. Firma GELDOR zbiera tylko dane konsumentów, którzy składali wnioski o pożyczki, a następnie umieszczała je na stronie internetowej, do której mieli dostęp potencjalni pożyczkodawcy. Jednocześnie firma pobiera bezzwrotne opłaty w różnych formach, takich jak SMS Premium, jednorazowo nawet w wysokości 30 zł.

Prezes UOKiK – Marek Niechciał poinformował w komunikacie: „Działalność firmy GELDOR naraża konsumentów na znaczne straty. Często są to osoby w trudnej sytuacji materialnej, którym bank odmówił pożyczki. Ich problemy finansowe mogą się jeszcze pogłębiać wskutek daremnych prób uzyskania pieniędzy za pośrednictwem licznych serwisów tego przedsiębiorcy.”

Urząd zdecydował, że Geldor musi zaprzestać tych praktyk i zapłacić karę w wysokości prawie 45 tys. zł (dokładnie 44 792 zł). Oprócz tego ma obowiązek zamieścić i utrzymywać przez pół roku na stronach wszystkich swoich serwisów informację o decyzji UOKiK. Dzięki temu powinna ona dotrzeć do poszkodowanych konsumentów i uświadomić im, że mogą dochodzić roszczeń od przedsiębiorcy.

W sprawie wspomnianej firmy UOKiK wszczął postępowanie już w grudniu 2017 r. Rok później wydał ostrzeżenie konsumenckie.

W komunikacie poinformowano, że postępowanie w tej sprawie prowadzi również Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Gliwicach (sygn. akt PO II Ds. 39.2017).

Czytaj także: UOKiK ma nowe, większe uprawnienia, które pozwolą skuteczniej ścigać nadużycia na rynku finansowym

We wtorek 17 września w życie weszła podpisana w lipcu nowelizacja ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, która zwiększa dotychczasowe kompetencje Urzędu Ochrony Konkurencji i Konkurentów. Jednymi z najistotniejszych zmian są uzyskanie przez Urząd dostępu do tajemnicy bankowej i skarbowej, a t.. Czytaj
UOKiK ma nowe, większe uprawnienia, które pozwolą skuteczniej ścigać nadużycia na rynku finansowym


Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny. Lokuje kapitał głównie w małe spółki z dużym potencjałem wzrostu.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk