• Odbierz prezent
Poznaliśmy najnowsze dane dotyczące nastrojów biznesowych Ifo z Niemczech. Jak reaguje kurs euro EUR/USD?

Wskaźnik nastrojów biznesowych Ifo w Niemczech: 90,5 (prognoza: 89,3; poprzednio: 86,3)

Oczekiwania biznesowe w Niemczech: 97,0 (prognoza: 93,7; poprzednio: 91,6)

Bieżąca analiza sytuacji w Niemczech: 84,5 (prognoza: 85,0; poprzednio: 81,3)

Wskaźnik Ifo w przeszłości

Odczyty wskaźnika Ifo były niepokojąca już od dłuższego czasu. Po tym jak osiągnął on wartość 105,3 punktów 24.11.2017, kolejne publikacje prezentowały tendencję spadkową. Jednak do prawdziwego dramatu doszło 24 kwietnia 2020 roku, kiedy to poznaliśmy najgorszy rezultat w historii na poziomie 74,2 punktów. Od tamtej pory mamy do czynienia z systematyczną poprawą, ponieważ już w zeszłym miesiącu było to 86,2 punktów. Jak widać do wspomnianych wcześniej wartości powyżej 100 jest jeszcze spora odległość. Natomiast wartości sprzed załamania spowodowanego pandemią koronawirusa, które wynosiły około 95 punktów, są najbliższych miesiącach w zasięgu ręki.

 Niemcy- Ifo

Wykres wskaźnika nastrojów biznesowych Ifo z Niemiec (od 1991 roku)

Co to jest wskaźnik Ifo?

Ifo czyli wskaźnik klimatu biznesowego. Jest to wskaźnik makroekonomiczny mający na celu zobrazowanie aktywności w niemieckich firmach. Na podstawie tych danych można przewidywać przyszłość sytuacji gospodarczej kraju. Jak wiadomo Niemcy są światową potęgą, dlatego żaden inwestor nie powinien przejść obojętnie obok tych danych.

Jak liczone jest wskaźnik Ifo?

Od 1991 roku w Monachium w Instytucie Badań Ekonomicznych (Institut fur Wirtschaftsforschung) podliczane są dane z całego kraju. Pochodzą one z odpowiedzi około 7 tysięcy przedsiębiorców i dotyczą zarówno obecnej, jak i przewidywanej w przyszłości sytuacji firmy. Horyzont czasowy w jakim przedstawiają sytuację ankietowani to sześć najbliższych miesięcy. Badania dotyczą takich branż jak: przemysł, budownictwo, sprzedaż detaliczna i hurtowa. Ankieta składa się z dwóch części. W pierwszej można zaznaczyć czy aktualna sytuacja jest: dobra, zadowalająca, zła. Natomiast w drugiej części czy ten stan rzeczy w przyszłości się: poprawi, nie zmieni, pogorszy. Zebrane dane są selekcjonowane. Odrzuca się opinie neutralne, a z podstawienia pozytywnych i negatywnych pod specjalnie opracowany do tego wzór powstaje wynik końcowy.

Kurs euro EUR/USD na rynku walutowym Forex

Na rynku walutowym, kurs euro EUR/USD wyraźnie zyskuje na wartości względem dolara amerykańskiego. Obecnie kurs euro EUR/USD zwyżkuje o +0,50% do poziomu 1,1700.

 EURUSD

Wykres euro EUR/USD (1 dzień)

Warto również zapoznać się z innymi wskaźnikami makroekonomicznymi opublikowanymi dzisiaj z różnych gospodarek świata:

Wielka Brytania- sprzedaż detaliczna

Niemcy i Francja- wskaźniki PMI dla usług i przemysłu

Strefa Euro- wskaźnik PMI dla usług i przemysłu

Wielka Brytania- wskaźnik PMI dla usług i przemysłu

USA- rynek nieruchomości oraz wskaźnik PMI

Notowania: EURUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURUSD/

Marcin Widerski

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk