• Odbierz prezent
Poznaliśmy decyzję w sprawie stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Jak zachowuje się kurs dolara (EUR/USD)?

Stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych są bardzo mocno śledzone przez inwestorów, ponieważ potrafią mocno zamieszać na rynkach finansowych. Jednak dzisiejsza decyzja w sprawie stóp procentowych okazała się być zgodna z oczekiwaniami. Stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych pozostają na dotychczasowym poziomie, czyli 0,25%. Dokładnie takie były oczekiwania analityków, którzy prognozowali dzisiejszą decyzję Federalnego Komitetu do spraw Operacji Otwartego Rynku (FOMC).

Działania Banków Centralnych w sprawie inflacji

Banki Centralne mogą kreować wzrost lub spadek inflacji. Do tego celu mogą posłużyć się na przykład krótkoterminową stopą procentową. Jest ona odpowiedzialna za koszt, jaki banki komercyjne ponoszą, pożyczając pieniądze od banku centralnego. W sytuacji kiedy krótkoterminowa stopa procentowa zostanie podniesiona, wtedy banki komercyjne swój zwiększony koszt przekładają na klienta, czyli kredyty na rynku są droższe. Automatycznie zmniejsza się wtedy ich dostępność, a w efekcie hamuje konsumpcja. W ten sposób uzyskujemy spadek popytu, za którym idzie spowolnienie lub zatrzymanie wzrostu cen i w efekcie końcowym spadek inflacji. W sytuacji przeciwnej, gdy krótkoterminowa stopa procentowa maleje, wtedy kredyty są tańsze i bardziej dostępne. Konsumpcja rośnie, a wraz z nią również inflacja.

Stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych w przeszłości

Pandemia koronawirusa zmusiła większość państw do bardzo zdecydowanych działań, w skład których miedzy innymi wchodziły obniżki stóp procentowych. W Stanach Zjednoczonych jeszcze na początku tego roku mieliśmy do czynienia ze stopami procentowymi na poziomie 1,75%. Następnie FOMC podjęło decyzję o dwóch obniżkach. Najpierw do poziomu 1,25%, która miała miejsce 3 marca, a następnie do obecnych 0,25% 15 marca. Patrząc historycznie, jesteśmy obecnie na najniższych poziomach, jednak nie są one obserwowane po raz pierwszy. Na równie niskim poziomie, stopy procentowe utrzymywały się w Stanach Zjednoczonych od grudnia 2008 roku, aż do grudnia 2015 roku. Może się okazać, że i tym razem przez bardzo długi czas pozostaniemy na niezmiennym poziomie. Najwyższy poziom stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych zanotowany był 1984 roku i wyniósł 11,50%.

USA stopy procentowe 

Wykres: Stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych (od 1982 roku)

Kurs dolara (EUR/USD) – reakcja na rynku walutowym Forex

Kurs dolara traci dzisiaj na wartości w stosunku do euro. Obecnie kurs EUR/USD zwyżkuje o +0,56% do poziomu 1,1787. Z perspektywy średnioterminowej również sytuacja dolara nie wygląda najlepiej. Nawet jeżeli doszłoby do korekty na tej parze walutowej, to po cofnięciu, powinniśmy obserwować dalsze umacnianie się euro względem dolara. Zgodnie z ostatnią analizą dla kursu EUR/USD.

Warto również zapoznać się z innymi wskaźnikami makroekonomicznymi opublikowanymi dzisiaj z różnych gospodarek świata:

Niemcy- wskaźnik nastrojów biznesowych Ifo

USA- zamówienia środków trwałych

USA- wskaźnik zaufania Conference Board

Australia- wskaźnik CPI

USA- zapasy ropy naftowej WTI

Notowania: EURUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURUSD/

Marcin Widerski

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk