• Odbierz prezent
technologia NEM
Z artykułu dowiesz się:

- Czym jest NEM
- Jakie są zastosowania technologiczne NEM

Bartłomiej Sanak – jeden z czołowych, polskich deweloperów zajmujących się technologią NEM (New Economy Movement) przybliży jej istotę i zastosowanie. Już dziś o 19:00 podczas meet up Crypto@Cracow będziesz mieć możliwość, by dowiedzieć się więcej o nowym rozwiązaniu technologicznym. Bartłomiej Sanak przedstawi także kryptowalutę XEM. Tymczasem zapraszamy do przeczytania krótkiej rozmowy z deweloperem.

 

 

Czym wyróżnia się NEM spośród innych kryptowalut? Które jego cechy są unikalne?

NEM posiada kilka podsieci, zarówno dla indywidualnych inwestorów, jak i małych firm i startupów (tworzenie transakcji multisignature i namespace). W sieci głównej (mainnet) szybkość transakcji jest wręcz natychmiastowa (maksymalnie 60 sekund), można więc wyobrazić sobie tę platformę jako idealnego kandydata do tworzenia aplikacji, które odblokowują kontent na stronach internetowych lub jako metoda szybkich płatności. NEM bryluje jednak w postaci prywatnej sieci mijjin, oferując przepustowość transakcji na sekundę mającą rząd liczb czterocyfrowych (ostatni opublikowany wynik to 10000). Cechą unikalną łańcucha NEM jest proste API oparte o kilka narzędzi takich jak namespace, mozaika, konto multisignature, które w kolaboracji ze sobą dają ogromne możliwości  tworzenia aplikacji.

 

Który algorytm konsensusu jest najlepszy pod względem bezpieczeństwa transakcji i wysokości opłat? Górnicy mogą dyktować warunki w POW, jak jest w innych?

Ciężko odpowiedzieć na to pytanie. Każdy algorytm ma pewne cechy własne, weźmy na przykład Ethereum i Ethereum Classic, obie platformy opierają się na PoW, ale można zauważyć różnice. Różnicą pomiędzy PoW i PoS/PoI jest głównie zużycie energii. W obu algorytmach minerzy muszą zainicjować swoje prawdopodobieństwo wydatkiem (czy to zakup koparki, czy stawki monet), natomiast koszt obsługi transakcji w PoS i PoI jest znacznie niższy. Co oznacza bezpieczeństwo transakcji? Czy systemy totalnie zdecentralizowane są brane jako wyznacznik? W ostatnim okresie widzimy niemożność podjęcia ważnych rozwojowych decyzji u dużych graczy (wielkość bloku w BTC czy idea rozwoju smart kontraktów w ETH). Aktualnie w NEM tylko kilka osób ma wpływ na sposób rozwoju i ewentualny rollback, więc  widzimy szybszy rozwój na tej platformie.

 

Czy NEM ma szanse w starciu z bitcoinem?

Porównanie NEM do bitcoina jest jak porównanie ciężarówki do samochodu osobowego. NEM nadaje się bardziej do zastosowań grupowych, w małych firmach, w rozwojowych projektach developerskich opartych o struktury blockchain. W tym przypadku widzę większą możliwość porównania do Ethereum, i to Ethereum jak i Hyperledger są aktualnie największymi konkurentami NEM. Ta walka toczy się o zajęcie pierwszej pozycji jako platformy obsługującej giełdy i banki.

 

Spotkanie Crypto@Cracow poświęcone technologii i kryptowalucie NEM odbędzie się w środę 19 lipca o godz. 19:00 przy ul. Szlak 65 w Krakowie.

ZAPISZ SIĘ

 


Zespół FXMAG

Portal i jedyny w Polsce magazyn Inwestora Indywidualnego. FXMAG wspiera swoich czytelników, zapewniając dostęp do szerokiej bazy edukacyjnej i na bieżąco informując o najważniejszych wydarzeniach rynkowych i gospodarczych z zakresu rynku Forex, akcji, kryptowalut oraz inwestycji alternatywnych. 

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk