• Sklep
  • Odbierz prezent
Poziom 63 dolarów USD przekroczony. Zamieszanie polityczne wokół Iranu w centrum uwagi na rynku ropy naftowej

Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej rozpoczyna się spokojnie. Notowania tego surowca poruszają się w pobliżu piątkowego zamknięcia – cena ropy Brent przekracza poziom 63 dolarów USD za baryłkę, natomiast notowania ropy WTI poruszają się tuż powyżej poziomu 56 dolarów USD za baryłkę.

Ostatnie dni przyniosły kolejne niepokojące

informacje dotyczące sytuacji politycznej wokół Iranu, które pomagają stronie popytowej na rynku ropy. W piątek świat obiegła wiadomość, że Iran przejął brytyjski tankowiec w rejonie Zatoki Perskiej. Informacje te zwiększają napięcia dyplomatyczne na linii Iran – kraje Zachodu. Zaledwie parę dni wcześniej pojawiły się niepotwierdzone oficjalnie informacje o zestrzeleniu irańskiego drona przez Stany Zjednoczone po jego zbytnim zbliżeniu się do statku amerykańskiej marynarki wojennej. Z kolei na początku lipca to Brytyjczycy przejęli irański tankowiec w rejonie Gibraltaru, oskarżając go o szmuglowanie ropy naftowej do Syrii i, tym samym, łamanie unijnych sankcji.

Zamieszanie polityczne wokół Iranu w centrum uwagi na rynku ropy naftowej - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Wydarzenia w Zatoce Perskiej

wywołały reakcję Brytyjczyków. Minister spraw zagranicznych tego kraju, Jeremy Hunt, powiedział, że Iran wchodzi na niebezpieczną drogę destabilizacji rejonu Bliskiego Wschodu. Jego zdaniem, Brytyjczycy przejęli irański tankowiec legalnie, podczas gdy Iran zrobił to bez powodu – ponieważ Brytyjczycy nie uwierzyli w tłumaczenia Iranu, że tankowiec został przejęty ze względu na wypadek na morzu z jego udziałem. Brytyjski rząd dzisiaj ma poinformować o swoich kolejnych działaniach dotyczących Iranu. Ta wojna dyplomatyczna pozytywnie wpływa na ceny ropy naftowej i budzi pytania o to, czy konflikt może stać się bardziej poważny.

Pewną presję na wzrost cen ropy naftowej wywierają także informacje o zamknięciu pola naftowego El Sharara w Libii ze względu na zamknięcie jednego z kluczowych zaworów. Ta sytuacja trwa od piątku i pozbawia ona Libię produkcji ropy naftowej na poziomie 290 tys. baryłek dziennie. Tu jednak reakcja inwestorów jest mniej nerwowa – destabilizacja sektora naftowego w Libii trwa już od kilku lat, a przerwy w produkcji i eksporcie ropy są tam regularne.

Zamieszanie polityczne wokół Iranu w centrum uwagi na rynku ropy naftowej - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

GAZ ZIEMNY

Cena gazu ziemnego w USA przy tegorocznych minimach.

Ostatni tydzień na rynku gazu ziemnego w Stanach Zjednoczonych był wyjątkowo słaby. Cena tego surowca USA systematycznie zniżkowała, docierając na koniec tygodnia do okolic 2,22 USD za mln BTU, czyli do poziomu zbliżonego do tegorocznych minimów w rejonie 2,15-2,20 USD za mln BTU. Dzisiaj notowania odbijają w górę, jednak nieznacznie, oscylując w rejonie 2,25 USD za mln BTU.

Ostatnie dane z rynku amerykańskiego gazu ziemnego nie były słabe. W minionym tygodniu Departament Energii podał, że zapasy gazu ziemnego w USA we wcześniejszym tygodniu zwyżkowały o 62 mld stóp sześciennych, czyli o mniej niż oczekiwano. Niemniej, przewidywania na kolejne dni są gorsze – prognozowany jest spadek popytu na gaz ziemny w celach klimatyzacyjnych, wynikający z relatywnie niskich temperatur powietrza.

Zmiana prognoz pogody

wyraźnie pogorszyła perspektywy dla cen gazu na najbliższe tygodnie. Niemniej, warto pamiętać, że sytuacja na tym rynku potrafi zmieniać się jak w kalejdoskopie, ponieważ jeszcze niedawno spodziewano się, że upały będą ciągnąć ceny gazu w górę. A więc potencjalny powrót prognoz upałów mógłby z powrotem polepszyć nastroje na tym rynku.

Zamieszanie polityczne wokół Iranu w centrum uwagi na rynku ropy naftowej - 3

Notowania gazu ziemnego w USA – dane dzienne

Nota prawna

Notowania: ROPA NAFTOWA (BRENT)

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/UKOIL/

Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk