• Odbierz prezent
Poziom 1,23$ na kursie EUR/USD nadal niepokonany. Interwencyjny skup waluty przez NBP

W piątek kurs EURUSD zatrzymał się w swym zdecydowanym ruchu w górę indeksu. Poziom 1,23 nie został pokonany. Inwestorzy wstrzymują się przed weekendem z zajmowaniem bardziej zdecydowanych pozycji. Tym bardziej, że dwa główne problemy dla tej pary walutowej, czyli nowy pakiet stymulacyjny w USA i warunki Brexitu są wciąż nierozstrzygnięte. Kurs jednak utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie 1,2250. Przez większą część roku jego zachowanie było skorelowane z sytuacją pandemiczną – okresy spadku zakażeń lub pozytywnych informacji o szczepionce sprzyjały sile europejskiej waluty. Wydaje się, że następne tygodnie powinny przynieść umocnienie tych trendów. Świąteczne lockdowny powinny zmniejszyć liczbę zachorowań, a rozpoczęcie programu szczepień zmniejszy obciążenie służby zdrowia.

Nagłe osłabienie złotego do euro z poziomu 4,44 powyżej 4,51 w połowie dnia okazało się interwencją walutową Narodowego Banku Polskiego. Jest to kolejne, po interwencjach werbalnych, potwierdzenie filozofii banku centralnego. Dużo bardziej boi się on mocnej waluty niż jej osłabienia. Sens i moment interwencji jednak mocno zastanawia. Przecież w ostatnich miesiącach kurs EURPLN bywał już niżej. W dodatku aktualnie silnie rosną ceny surowców, które Polska generalnie musi importować, co raczej nie pomoże gospodarce. Eksport i tak jest silny, notujemy rekordowe nadwyżki handlowe, więc kurs waluty raczej nie jest problemem dla eksporterów. Zresztą ostatnie odczyty ekonomiczne, np. zmiana produkcji przemysłowej rok do roku w wysokości 5,4%, zaskakują pozytywnie. Przyjęty budżet unijny wraz z funduszem odbudowy zapewni Polsce jeszcze większe dotacje niż wynosiły do tej pory. Na koniec wreszcie interwencje walutowe wbrew silnemu trendowi o podstawach ekonomicznych mogą ten trend co najwyżej osłabić. Obecność nowego gracza na rynku przyniosie jednak prawdopodobnie większą zmienność.

 


MM Prime TFI

MM Prime TFI S.A. jest niezależnym towarzystwem funduszy inwestycyjnych, opierającym się w pełni na polskim kapitale. Towarzystwo nie należy do żadnej kapitałowej grupy bankowej czy ubezpieczeniowej - jego założycielami są członkowie zarządu oraz rady nadzorczej spółki. Akcjonariuszami są także zarządzający funduszami, co stabilizuje politykę inwestycyjną firmy. MM Prime TFI S.A. zarządza funduszami inwestycyjnymi zamkniętymi o zróżnicowanych klasach aktywów.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk