• Odbierz prezent
Powyżej 62 dolarów USD za baryłkę. Wzrost produkcji ropy naftowej w Arabii Saudyjskiej

Początek bieżącego tygodnia, spokojny w Polsce ze względu na obchody Święta Niepodległości, był czasem pojawiania się wielu ciekawych informacji z rynku ropy naftowej. Notowania tego surowca rozpoczęły tydzień od delikatnych zniżek, do czego przyczyniły się m.in. informacje z Arabii Saudyjskiej.

Wczoraj agencja Reuters podała,

że saudyjska produkcja ropy naftowej w październiku wzrosła do 10,3 mln baryłek dziennie. Informacja ta ma negatywny wydźwięk, ale niezbyt duży, ponieważ wydobycie to, nawet po zwyżce, pozostaje w zakresie limitów ustalonych w ramach porozumienia naftowego OPEC.

Wzrost produkcji ropy naftowej w Arabii Saudyjskiej.  - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Dotychczas, Arabia Saudyjska produkowała mniej ropy naftowej niż mogła, aby wspierać ceny ropy naftowej i nie doprowadzać do zbyt dużej zniżki cen. Niemniej, w minionym miesiącu pojawiła się konieczność zwiększenia produkcji i uzupełnienia zapasów ropy naftowej w tym kraju po wrześniowych atakach dronowych na kluczowe saudyjskie instalacje. We wrześniu produkcja ropy w Arabii Saudyjskiej spadła o 660 tys. baryłek dziennie w porównaniu z sierpniem i znalazła się na poziomie 9,13 mln baryłek dziennie.

Tymczasem już dzisiaj rano ceny ropy naftowej powróciły do wzrostów. Notowania ropy Brent oscylują w okolicach 62,00-62,50 USD za baryłkę, a cena ropy WTI porusza się w rejonie 57 USD za baryłkę. Pozytywnie na ceny ropy wpływają kolejne zapewnienia krajów członkowskich OPEC o tym, że kartel najprawdopodobniej przedłuży obowiązywanie porozumienia naftowego, a więc nadal będzie stał na straży cen ropy na globalnym rynku.

Wzrost produkcji ropy naftowej w Arabii Saudyjskiej.  - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Cena cukru

Zbiory trzciny cukrowej w Brazylii zakończone wcześniej niż zazwyczaj.

W ostatnich tygodniach na rynku cukru panuje względna równowaga sił popytu i podaży. Ostatnie sesje pokazują jednak przewagę kupujących, a notowania cukru w Stanach Zjednoczonych przekroczyły poziom 12,50 centów za funt.

Na początku bieżącego tygodnia w Brazylii pojawiły się informacje o rychłym zakończeniu zbiorów trzciny cukrowej w centralnej i południowej części kraju. Ze względu na mniejszą niż zazwyczaj ilość opadów, zbiory w tym roku przebiegały wyjątkowo szybko, a niektóre cukrownie zaczęły już ogłaszać zakończenie sezonu. W drugiej połowie października br. przerobionych zostało 32,6 mln ton trzciny cukrowej, czyli o 30% więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Produkcja cukru wyniosła 1,51 mln ton, czyli o 57% więcej rdr, natomiast produkcja etanolu znalazła się na poziomie 2,04 mld litrów, czyli o 45% więcej rdr.

Zwiększone tempo zbiorów trzciny cukrowej i podwyższona produkcja cukru obecnie zwiększają podaż surowca, jednak budzą obawy o dostateczną wielkość zapasów surowca w okresie pomiędzy zbiorami (a więc w miesiącach grudzień-marzec). Sytuacja ta może więc wspierać kupujących na rynku cukru w kolejnych miesiącach.

Wzrost produkcji ropy naftowej w Arabii Saudyjskiej.  - 3

Notowania cukru w USA – dane dzienne

Nota prawna

Notowania: ROPA NAFTOWA (BRENT)

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/UKOIL/

Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk