• Odbierz prezent
Powyżej 61 dolarów USD za baryłkę ropy naftowej. Echa wrześniowych ataków na saudyjskie instalacje naftowe

Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej przynosi przewagę strony popytowej. Wczorajsza sesja była już szóstą z rzędu wzrostową sesją na rynku tego surowca. W rezultacie, notowania amerykańskiej ropy naftowej WTI przekroczyły już poziom 61 dolarów USD za baryłkę. Z kolei notowania ropy Brent poruszają się w okolicach 65,60 dolarów USD za baryłkę (dzisiejsza zniżka na wykresie wynika z rolowania kontraktów).

Ceny ropy naftowej obecnie znajdują się na najwyższych poziomach od połowy września,

czyli od czasu, w którym nastąpiła ich skokowa zwyżka po atakach dronowych na instalacje naftowe w Arabii Saudyjskiej. Wydarzenie to na parę tygodni pozbawiło Arabię Saudyjską połowy możliwości wydobywczych, jednak straty zostały szybko naprawione.

Ropa naftowa: echa wrześniowych ataków na saudyjskie instalacje naftowe.  - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Ataki z połowy września przyczyniły się do wzrostu napięć na Bliskim Wschodzie. Stany Zjednoczone i Arabia Saudyjska oskarżyły o nie Iran, natomiast kraj ten wypierał się ataków. Obecnie sprawa na nowo przyciągnęła uwagę inwestorów ze względu na prowadzone przez Amerykanów śledztwo, które wykazało, że atak dronowy nadszedł z północy. Iran ponownie został wymieniony jako najbardziej prawdopodobne źródło ataków. Niemniej, tego typu wnioski były oczekiwane na rynku, więc nie wzbudziły wśród inwestorów większych emocji.

Ropa naftowa: echa wrześniowych ataków na saudyjskie instalacje naftowe.  - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

 

Gotowy żeby handlować na rynku walutowym Forex? Wybierz sprawdzonego brokera Plus500

Otwórz konto teraz- jest szybkie i bezpłatne

 

*76,4% rachunków inwestorów indywidualnych traci pieniądze podczas zawierania kontraktów CFD z tym dostawcą. Powinienieś rozważyć, czy możesz sobie pozwolić na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

MIEDŹ

Cena miedzi na drodze do piątego wzrostowego tygodnia.

W bieżącym tygodniu na rynku miedzi dominowała strona popytowa. Ceny miedzi zwyżkowały systematycznie od poniedziałku, a dopiero dzisiaj notowania kierują się w dół. Niemniej, bilans całego tygodnia ma dużą szansę być dodatni – a jeśli tak będzie, to ceny miedzi zanotują już piątą z kolei tygodniową zwyżkę.

Stronie popytowej na rynku tego surowca w ostatnim czasie sprzyjało złagodzenie relacji handlowych pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami. Kwestia uchylenia części ceł oraz porozumienia pierwszej fazy jest obecnie kluczowym czynnikiem cenotwórczym na rynku miedzi.

Pozytywny sentyment na rynku miedzi może być jednak krótkotrwały. Po pierwsze, Amerykanom i Chińczykom wciąż jest daleko do ostatecznego kompromisu handlowego, a sprawa ta najprawdopodobniej będzie miała jeszcze wiele zwrotów akcji i pozostanie w centrum uwagi inwestorów przez dłuższy czas. Po drugie, na globalnym rynku finansowym nie ustają obawy o spowolnienie światowej gospodarki, które w istotny sposób mogłoby przekładać się na popyt na miedź.

Ropa naftowa: echa wrześniowych ataków na saudyjskie instalacje naftowe.  - 3

Notowania miedzi w USA – dane dzienne

Nota prawna

Notowania: ROPA NAFTOWA (WTI)

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USOIL/

Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk